Tauron powołał zespół, by sprawnie wdrożyć rozwiązania gwarantujące utrzymanie cen prądu

Biznes
Tauron powołał zespół, by sprawnie wdrożyć rozwiązania gwarantujące utrzymanie cen prądu
Wikimedia Commons/Adrian Tync/CC BY SA 4.0

W grupie energetycznej Tauron powstał specjalny zespół, którego zadaniem jest opracowanie metod i harmonogramu wdrożenia przygotowanych przez rząd i uchwalonych przez parlament rozwiązań prawnych, gwarantujących klientom utrzymanie cen energii elektrycznej na poziomie 2018 r. - podała grupa.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw została 28 grudnia przyjęta przez parlament, a w niedzielę podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Regulacja m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, zmniejsza tzw. opłatę przejściową oraz ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

 

Firmy energetyczne mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów do końca marca 2019 r. Jak podała grupa Tauron w poniedziałkowym komunikacie, "w celu sprawnego wprowadzenia nowych rozwiązań legislacyjnych prace rozpoczął zespół do spraw wdrożenia przepisów ustawy (...). Jego zadaniem jest przygotowanie organizacji do stosowania nowych rozwiązań".

 

Zespołem kieruje wiceprezes Tauronu ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Kamil Kamiński. W prace zaangażowani są również wiceprezes ds. finansowych Marek Wadowski, szefowie obszarów podatkowego, prawnego i komunikacyjnego w firmie oraz zarządy dwóch spółek należących do grupy: Tauron Sprzedaż (spółka sprzedająca energię) i Tauron Dystrybucja (firma odpowiedzialna za dostarczenie energii do odbiorców).

 

"Zadaniem zespołu jest opracowanie metod i harmonogramu wdrożenia przyjętej ustawy. Wszystko po to, aby klienci Taurona nie odczuli niedogodności związanych z tym procesem, oraz by przepisy ustawy były jak najsprawniej i najszybciej wdrożone przez grupę" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, akcyza na energię elektryczną zostaje zmniejszona z 20 do 5 zł za MWh, obniżona zostaje też o 95 proc. opłata przejściowa, płacona co miesiąc przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców, zostają zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r. Ceny energii w 2019 r. będą ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców, obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Umowy na dostawy w 2019 r., o ile zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r., z mocą od 1 stycznia 2019 r.

Sprzedawcy, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży będą otrzymywać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z tworzonego przez nowelizację Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Sposób zwrotu określi minister energii w rozporządzeniu, używając średnioważonej ceny rynkowej energii.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie