Pracownicy pogotowia gazowego usłyszeli zarzut ws. wybuchu w kamienicy w Szczecinie

Polska
Pracownicy pogotowia gazowego usłyszeli zarzut ws. wybuchu w kamienicy w Szczecinie
zdj. archiwalne/Polsat News

Do szczecińskiego Sądu Okręgowego trafił akt oskarżenia w sprawie wybuchu gazu w kamienicy w październiku ubiegłego roku. Zarzut usłyszeli dwaj pracownicy pogotowia gazowego, którzy mieli niedokładnie sprawdzić instalację po wezwaniu ich przez lokatorów budynku.

Prokuratura zarzuciła dwóm mężczyznom "sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób, a także mieniu w wielkich rozmiarach w postaci eksplozji mieszaniny gazu ziemnego".

 

Do wybuchu przy ul. Gdyńskiej na szczecińskim Niebuszewie doszło 19 października 2017 r. tuż po godz. 5.00. Ranna została jedna osoba - lokatorka mieszkania, w którym nastąpiła eksplozja. Kobieta miała poparzone około 60 proc. powierzchni ciała. Zmarła kilka tygodni po zdarzeniu.

 

Z budynku ewakuowano około 30 osób. Wybuch uszkodził trzecią kondygnację oraz poddasze i dach w dwóch klatkach. Całkowicie zniszczył ścianę frontową i tylną, od podwórza, na czwartym piętrze.

 

Gaz ulatniał się na wyższej kondygnacji

 

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Joanna Biranowska-Sochalska poinformowała w poniedziałek, że oskarżeni pracownicy pogotowia gazowego zostali kilka godzin wcześniej wezwani na interwencję do budynku. Lokatorzy podejrzewali, że nieszczelna jest instalacja, a w jednym z mieszkań ulatnia się gaz.

 

- Mężczyźni dokonali sprawdzenia szczelności w lokalu, w którym zachodziła wątpliwość, a także w piwnicy i na parterze budynku. Nie zweryfikowali jednak stężenia gazu na wyższych kondygnacjach - wyjaśniła prok. Biranowska-Sochalska. Dodała, że pracownicy pogotowia gazowego nie zabezpieczyli miejsca zdarzenia i nie sprawdzili stanu instalacji gazowej, "do czego byli zobowiązani".

 

Gaz ulatniał się w mieszkaniu na wyższej kondygnacji - to tam doszło rano do wybuchu. Rzeczniczka prokuratury podała, że w śledztwie zgromadzono "obszerny materiał dowodowy". Jednym z dowodów jest opinia biegłego z zakresu instalacji gazowych.

 

Mężczyznom grozi 12 lat więzienia.

 

 

 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie