We Francji aresztowano 10 osób z ruchu "żółtych kamizelek". Posiadali przedmioty kojarzone z bronią

Świat
We Francji aresztowano 10 osób z ruchu "żółtych kamizelek". Posiadali przedmioty kojarzone z bronią
The Associated Press

10 osób z ruchu "żółtych kamizelek" zostało aresztowanych w sobotę rano w Amiens na północy Francji, gdzie prefektura zakazała do 2 stycznia wszelkich zgromadzeń - podała miejscowa prokuratura.

- Są to ludzie, którzy uczestniczą w ruchu "żółtych kamizelek" i którzy zostali zatrzymani, ponieważ nosili przedmioty, które mogą być kojarzone z bronią - przekazała prokuratura agencji AFP. Dodano, że nikt to tej pory nie został ranny.

 

Aresztowania dokonano po legalnych kontrolach, gdyż prefekt zakazał jakiejkolwiek demonstracji.

 

- Aby uniknąć powtórzenia się wypadków z soboty 22 grudnia, gdy demonstracja ruchu "żółtych kamizelek" spowodowała wielkie problemy w utrzymaniu porządku publicznego", prefektura sprecyzowała w specjalnym komunikacie, że zakazała do 2 stycznia "wszelkiego typu demonstracji i zbierania się na publicznych drogach w centrum Amiens i wokół niego" - poinformowano.

 

W piątek zatrzymano trzech mężczyzn z ruchu "żółtych kamizelek" w związku z zaaranżowaniem podczas wiecu w Angouleme happeningu przedstawiającego ścięcie głowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

"Żółte kamizelki" od 17 listopada protestują w całej Francji przeciw wciąż rosnącym kosztom utrzymania. Oprócz rezygnacji z planowanej na 1 stycznia 2019 roku podwyżki podatków od paliwa, z której rząd się już wycofał, domagają się podniesienia wysokości płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też dezyderaty polityczne, w tym dymisji prezydenta.

ked/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze