Stan dwóch polskich górników rannych w czeskiej kopalni - bez zmian

Świat
Stan dwóch polskich górników rannych w czeskiej kopalni - bez zmian
PAP/Andrzej Grygiel

Stan dwóch polskich górników rannych w wybuchu metanu w kopalni CSM w Stonawie koło Karwiny pozostaje bez zmian; jeden wciąż przebywa na oddziale intensywnej terapii - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie Nada Chattova. - Nie ma różnicy w stosunku do piątku - wyjaśniła.

 Z dziesięciu górników, którzy odnieśli obrażenia podczas wybuchu metanu 20 grudnia, w szpitalu nadal pozostaje dwóch. Jeden z rannych ma rozległe oparzenia, na ponad połowie powierzchni ciała. Znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej. Wymaga kompleksowego leczenia z udziałem lekarzy specjalistów różnych dziedzin: anestezjologów, traumatologów, specjalistów chorób oczu i chorób płuc. Przebywa na oddziale intensywnej terapii.

 

Drugi z hospitalizowanych w Klinice Oparzeń i Medycyny Rekonstrukcyjnej szpitala w Ostrawie ma mniejsze obrażenia i jest leczony w standardowym pokoju szpitalnym. Ma oparzenia na ok. 10 proc. powierzchni ciała. Lekarze starają się ustabilizować jego stan na tyle, by mógł być wypisany ze szpitala.

 

W wybuchu w kopalni CSM zginęło 13 górników. Kierownictwo Kopalń Ostrawsko-Karwińskich (OKD) zaraz po Nowym Roku ma rozpocząć wypłaty odszkodowań, które mają wynosić ok. 9 tys. euro na osobę z najbliższej rodziny ofiar katastrofy. Rodziny ofiar mają także otrzymać pomoc od dwóch organizacji prowadzących zbiórkę środków przeznaczonych na ten cel.

 

Od czwartku na konta Związku Św. Barbary i Fundacji OKD wpłynęło ok. 60 tys. euro. Organizacje już dysponują kwotą ok. 200 tys. euro, a datki wciąż płyną - powiedziały agencji CTK przewodniczące Związku Św. Barbary Monika Niemcova i Fundacji OKD Karolina Preisingerova. Związek Św. Barbary od 2004 roku pomaga sierotom po zmarłych górnikach, Fundacja OKD pomaga wszystkim rodzinom.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie