Ratownicy GOPR uratowali narciarza, który zjechał z trasy. "Został odnaleziony w głębokim śniegu"

Polska

Goprowcy odnaleźli narciarza, który zgubił się we mgle na Małym Skrzycznym w Beskidach. Bez nart i buta siedział pod krzakiem z dala od ośrodka narciarskiego - podał w sobotę ratownik dyżurny GOPR w Szczyrku Szymon Wawrzuta.

- Akcja trwała kilka godzin. Zakończyliśmy ją około północy. 24-letni mężczyzna był mocno wychłodzony, ale nie było to jeszcze na tyle niebezpieczne, by w tym momencie zagrażało jego życiu. Przekazaliśmy narciarza w ręce jednostki ratownictwa medycznego - powiedział Wawrzuta.

 

Ratownicy GOPR około 17:00 otrzymali od rodziców 24-latka zgłoszenie o jego zaginięciu. Wcześniej zjeżdżali na nartach w rejonie Małego Skrzycznego. Przy górnej stacji wyciągu utrzymywała się gęsta mgła. Widoczność nie przekraczała kilku metrów. W tych warunkach rodzice stracili kontakt z synem.

 

 

Szymon Wawrzuta powiedział, że narciarz po odnalezieniu mówił, że po wyjeździe na szczyt Małego Skrzycznego stracił orientację. - Zaczął zjeżdżać nie w tę stronę co trzeba. Później porzucił narty i zaczął schodzić. Tak długo jak mógł, to szedł. Ostatecznie usiadł pod krzakiem - powiedział.

 

Akcję goprowcom utrudniał brak kontaktu z narciarzem, bo rozładowała się bateria w jego telefonie. Nie mógł on przez to skorzystać z aplikacji Ratunek.

 

- Trop udało się nam znaleźć niedaleko szczytu Małego Skrzycznego. Tam ratownicy odnaleźli ślady, po których zaczęli iść. Później znaleźli narty, a potem człowieka. Nie miał już jednego buta. Znajdował się w terenie typowo górskim, czyli nad Ostrym. To po drugiej stronie Skrzycznego. Był w stanie ogólnym dobrym, bo próbował się poruszać. Mimo tego był mocno wychłodzony. Z góry został zwieziony skuterem - powiedział Wawrzuta. 

luq/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie