Przez ocieplenie klimatu wzrosną ceny ziemniaków. Podrożeje też piwo

Biznes
Przez ocieplenie klimatu wzrosną ceny ziemniaków. Podrożeje też piwo
pixabay.com

Zmiany klimatu sprawiają, że ziemniaki gorzej rosną, nie wykształcając odpowiednio dużych bulw - wynika z pracy kanadyjskich i chińskich naukowców. Nie ma na razie odmian dobrze przystosowanych do cieplejszego klimatu, a to oznacza wzrost cen tego warzywa. Podobne szacunki dotyczą jęczmienia. Dla Polski podano, że do końca XXI w. cena piwa wzrośnie o ok. 500 proc.

W swoich badaniach kanadyjscy badacze przeanalizowali, jak na upał reaguje 55 komercyjnie uprawianych odmian ziemniaków. Kontrolne uprawy rosły w temperaturze 35 st. Celsjusza w ciągu dnia i 28 st. C w nocy. Druga grupa upraw rosła w temperaturach 22 st. C w dzień i 18 st. C w nocy, czyli takich, w jakich rosną ziemniaki w Andach, rejonie, z którego pochodzą.

 

Mniejsze bulwy lub ich brak


Rośliny poddane upałom zmniejszyły wielkość liści, zwiększyły zawartość chlorofilu w liściach i zwiększyły wysokość krzaków o 64 proc. Natomiast rozmiary największych bulw zmniejszyły się o 93 proc. w porównaniu do największych ziemniaków, uzyskiwanych w dzisiejszych warunkach klimatu. Rozmiary największych bulw najbardziej odpornych na upał odmian zmniejszyły się o 70 proc. Niektóre z testowanych odmian w ogóle nie wykształciły bulw ziemniaków.

 

Produkcja ziemniaków maleje

Jak pisał branżowy magazyn "Potatoes in Canada" (ziemniaki w Kanadzie), kanadyjska produkcja ziemniaków spadła w 2018 średnio o 2,6 proc. w stosunku do 2017 r. Plony wzrosły w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie oraz w Nowym Brunszwiku, ale w pozostałych prowincjach, gdzie uprawiane są ziemniaki - spadki wyniosły od 5,7 proc. (Quebec) do 11,6 proc. (Ontario). Wiosną w Kanadzie obsadzono ziemniakami ponad 347,4 tys. akrów (ok. 140,7 tys ha), ale trudne warunki pogodowe sprawiły, że na wielu polach nie przeprowadzono zbiorów. "Zebrano plony tylko z 332,652 tys. akrów (ok. 134,7 tys. ha) - to najniższa powierzchnia zbiorów w ciągu minionej dekady" - napisano w "Potatoes in Canada". Jak mówił Kevin MacIsaac, dyrektor generalny United Potato Growers of Canada (związku farmerów ziemniaczanych, cytowany na stronie internetowej Farm Credit Canada (należącej do skarbu państwa organizacji finansującej rolnictwo), tegoroczne zbiory "to piekielnie trudne zbiory": późna, zimna i mokra wiosna, a potem bardzo suche lato.

Jak sygnalizowały media, farmerzy na Wyspie Księcia Edwarda (znanej z upraw ziemniaków) wskazywali, że ceny ziemniaków pójdą w górę, nie tylko w Ameryce Północnej, lecz także w Europie.

 

Mniej jęczmienia, ceny piwa w górę


Wzrost temperatur i zmiany klimatu mogą spowodować, że zestaw chipsy bądź frytki i piwo pod koniec XXI w. będzie dużo droższy. W październiku br. w "Nature Plants" ukazał się artykuł opisujący badania naukowców, którzy posługując się modelami zmian klimatu ostrzegli, że upał źle wpływa na jęczmień, a plony - w zależności od regionu - mogą spaść od 3 do 17 proc. Szacunki wskazują, że w efekcie gorszych zbiorów jęczmienia i wzrostu cen konsumpcja piwa spadnie średnio o 16 proc.

Polska jest jednym z krajów, dla których analizowano scenariusze na przyszłość. Dla Polski oszacowano, że ceny piwa wzrosną o 500 proc. do końca wieku.

ked/luq/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze