Pierwsze Pendolino wyposażone w sieć wi-fi wyjechało na tory

Polska
Pierwsze Pendolino wyposażone w sieć wi-fi wyjechało na tory
PAP/Leszek Szymański

- Dziś dostarczamy usługę, która jest podstawą normalnego funkcjonowania podróżujących pociągami Pendolino - powiedział w piątek szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk na inauguracji przejazdu pierwszego składu Pendolino wyposażonego w sieć wi-fi. Przyznał, że proces instalacji wi-fi w pociągach Pendolino trwał lata, ale - jak podkreślił - zapomniał o tym "ktoś, kto zamawiał ten pociąg".

- Dzisiaj jest ten dzień, który wielokrotnie stawialiśmy jako termin graniczny, czyli wreszcie dostarczenie tej usługi, która jest dzisiaj podstawą normalnego funkcjonowania wielu osób, które podróżują pociągami Pendolino. Mam tutaj na myśli wi-fi, które jest potrzebne do tego, aby normalnie w czasie podróży pracować, żeby mieć dostęp także do możliwości prowadzenia rozmów telefonicznych - powiedział w piątek Andrzej Adamczyk.

 

Szef resortu infrastruktury przyznał, że proces instalacji sieci wi-fi w pociągach Pendolino trwał lata, ale - jak podkreślił - zapomniał o tym "ktoś, kto zamawiał ten pociąg".

 

- Nasi poprzednicy zapomnieli o tym, że tak podstawowe usługi powinny być zagwarantowane, tak podstawowe urządzenia powinny być częścią instalacji w tych pociągach, na które wydaliśmy niebagatelne kwoty wielu miliardów złotych - powiedział. Dodał, że polityczny rachunek za to można wystawić rządowi koalicji PO-PSL.

 

Adamczyk zapewnił, że do listopada 2019 r. bezprzewodowy internet będzie dostępny już we wszystkich pociągach Pendolino.

 

Minister podkreślił, że to już kolejny rok, który PKP Intercity SA kończy "na plusie", ze 190 milionami "czystego zysku". Zaznaczył również, że do końca roku szacowany jest wzrost liczby pasażerów do 46 milionów, czyli o około 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

 

- To niezmiernie ważne, że polski przewoźnik, który jeszcze przed kilkoma laty notował straty, o którym mówiono, że należy go zrestrukturyzować, dzisiaj jest bardzo poważnym i pozytywnym operatorem na rynku - powiedział dziennikarzom Adamczyk. Dodał, że są kwestie, z których zarówno spółka, jak i resort nie są zadowoleni, ale "pan prezes i zarząd (PKP Intercity SA - red.) doskonale o tym wiedzą".

 

Według informacji przekazanych dziennikarzom przez władze spółki dobre wyniki finansowe z ostatnich trzech lat umożliwiają realizację "największego programu inwestycyjnego w historii spółki", jakim jest program "PKP Intercity - kolej dużych inwestycji". Program jest realizowany w latach 2016-2020 z perspektywą do roku 2023. Jego wartość to około 7 mld zł.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie