Niemcy: propozycja podatku meczetowego. Ekspert: to nierealne

Świat
Niemcy: propozycja podatku meczetowego. Ekspert: to nierealne
Pixabay.com/nastel/Zdj. ilustracyjne

Były wieloletni poseł partii Zielonych i ekspert ds. prawa i terroryzmu Volker Beck uważa, że wprowadzenie w Niemczech podatku meczetowego nie może się udać. Propozycja taka jest gorąco dyskutowana przez niemieckie media i polityków.

"Skupienie się muzułmańskiego życia religijnego w Niemczech wokół stowarzyszeń przy meczetach, to wynik historii imigracji. Stowarzyszenia te są zorganizowane na zasadzie ziomkostw - reprezentują polityczne tożsamości regionów, z których pochodzą imigranci, mają mało wspólnego z religią i działają według wytycznych z krajów ojczystych" - pisze Beck w dzienniku "Tagesspiegel".

 

Najbardziej jaskrawym przykładem takiego stanu rzeczy jest według byłego posła działalność stowarzyszenia DiTiB (Turecko-Islamska Unia ds. Religijnych) skupiającego w całych Niemczech 896 wspólnot muzułmańskich i uważanego - jak to określają niektóre media - za "przedłużone ramię" prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

 

Podobnych przykładów jest jednak więcej. "Islamskie Stowarzyszenie Wspólnot Szyickich w Niemczech (IGS) pozostaje pod wpływem Iranu. Centralna Rada Marokańczyków w Niemczech (ZMD) wybiera imamów w porozumieniu z ministerstwem ds. religii Maroka" - wymienia Volker Beck. I to właśnie jego zdaniem jest największym problemem islamu w RFN.

 

"Postulat podatku meczetowego nic nie rozwiąże" - uważa były polityk.

 

Na wzór podatku kościelnego

 

Zgodnie z niemieckim prawem społeczności religijne, których organizacje są zarejestrowane jako podmioty prawa publicznego mają prawo ściągać podatki (za pośrednictwem państwowej biurokracji). Dotyczy to także wspólnot muzułmańskich.

 

Kłopot jednak w tym, że „co najmniej cztery, z pięciu największych, islamskich zrzeszeń, to organizacje polityczne, a nie religijne. Poza tym wcale nie jest pewne, że organizacje muzułmańskie w ogóle chciałyby ściągać podatki od wiernych” - konkluduje Beck, który obecnie jest wykładowcą na uniwersytecie w Bochum.

 

Koncepcja wprowadzenia w Niemczech "podatku meczetowego" na wzór podatku kościelnego wywołała ożywione dyskusje. Spotkała się z poparciem kół politycznych. Jest to jeden z pomysłów na zastąpienie finansowania meczetów z zagranicy finansowaniem własnym muzułmanów.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie