Nie żyje Amos Oz. Izraelski pisarz miał 79 lat

Kultura
Nie żyje Amos Oz. Izraelski pisarz miał 79 lat
Wikimedia Commons/Lesekreis/CC0

W wieku 79 lat zmarł izraelski pisarz, eseista i publicysta Amos Oz - poinformowała jego córka. "Dziękuję tym, którzy go kochają" - napisała na Twitterze Fania Oz-Salzberger. Amos Oz, to jeden z najsłynniejszych pisarzy izraelskich, autor m.in. powieści "Mój Michał", "Czarna skrzynka", "Opowieści o miłości i mroku". W 2013 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

O śmierci Oza poinformowała jego córka Fania Oz-Salzberger na Twitterze. "Mój ojciec zmarł właśnie na raka, po nagłym pogorszeniu stanu zdrowia, we śnie i spokoju, otoczony przez ukochanych. Dziękuję tym, którzy go kochali - napisała. 

 

 - Zstępuje na nas smutek wraz z początkiem szabatu. To był tytan literatury, chwała naszych stwórców, wielki humanista. Spoczywaj w spokoju, ukochany Amosie - powiedział prezydent Izraela Reuven Rivlin. 

 

Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie jako Amos Klausner. Jego rodzice emigrowali do Palestyny w latach trzydziestych z terenów ówczesnej II Rzeczpospolitej. Jego rodzice znali język polski, jednak nie nauczyli go syna.

 

W 2015 roku historię jego dzieciństwa opowiedział film "Opowieści o miłości i mroku" (na podstawie autobiograficznej powieści o tym samym tytule) w reżyserii Natalie Portman (która wcieliła się w filmie w jego matkę).

 

 

Dorastał w kibucu Chulda, walczył podczas wojen w 1967 i 1973 roku. Po zakończeniu studiów przez 20 lat pracował jako rolnik i nauczyciel. Literacko zadebiutował w latach sześćdziesiątych.

 

Tworzył w języku hebrajskim. Uznanie na całym świecie zyskał dzięki wydanej w 1968 roku powieści "Mój Michał", a wielki rozgłos przyniosły mu powieści "Czarna Skrzynka" z roku 1987 oraz "Poznać kobietę" z 1989 roku.

 

Uważany za najbardziej znanego współczesnego pisarza izraelskiego, był nagradzany m.in. francuską Legią Honorową, nagrodą Goethego, nagrodą Księcia Asturii, nagrodą Heinricha Heine i Nagrodę Izraela.

jm/ Reuters, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze