Na Ławki Niepodległości MON wyda 4 mln zł. Fundacja: to estetyczny dramat

Polska
Na Ławki Niepodległości MON wyda 4 mln zł. Fundacja: to estetyczny dramat
Fundacja Wzornictwo i Ład/Facebook.com

Fundacja Wzornictwo i Ład zamieściła w sieci zdjęcie zwycięskiego projektu w konkursie MON na Ławki Niepodległości. Autorzy wpisu określili go jako "estetyczny dramat" i zwrócili uwagę, że w Sądzie Konkursowym nie było architekta ani projektanta z dziedziny wzornictwa przemysłowego. MON przyznaje na każdą ławkę dotację w kwocie od ok. 20 do 30 tys. zł. Pierwsze ławki pojawiły się już w miastach.

Zwycięski projekt w konkursie zorganizowanym przez MON wyłoniono w czerwcu.

Uwagę internautów przykuł wpis fundacji Wzornictwo i Ład, która skrytykowała projekt, zamieszczając zdjęcie gotowej ławki na Facebooku.

 

"Estetyczny dramat! Pomysł Ministerstwa Obrony Narodowej, które finansuje ten projekt w 80%. Łączny koszt 4 mln złotych. Każda tzw. ławka niepodległości po 30 tysięcy złotych" - napisali autorzy wpisu. Do konkursu wpłynęło 26 prac. Na stronie MON można obejrzeć jeszcze jeden wyróżniony projekt.

 

Autorką nagrodzonej pracy jest Marta Rosiak, która tłumaczy, że ławka nawiązuje do słów marszałka Piłsudskiego - "niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze".

 

- Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo "Niepodległa". Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają - wyjaśniła swój zamysł projektantka.

 

 

Nie wszyscy odczytali jednak jej intencje. Według jednego z komentujących wpis, ławka wygląda jak "lodówka z otwartym laptopem". Innej osobie kojarzy się z trumną.

 

MON poinformowało, że Ławka Niepodległości będzie multimedialna, tak jak ławeczki Chopina w Warszawie, które odtwarzają utwory kompozytora. "(Ławka - red.) Będzie odtwarzać nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego, wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, a także dziejów »małych ojczyzn«. W ten sposób każda z Ławek Niepodległości będzie związana z lokalną społecznością" – wyjaśniono w informacji prasowej. Projekt pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk.

 

Ministerstwo finansuje nawet 80 procent kosztów realizacji ławek, a samorząd musi dołożyć do nich 20 procent. Koszt dotacji nieco różni się w zależności od jednostki, która otrzyma ławkę i wynosi od ok. 18 tysięcy zł do 30 tysięcy zł.

 

 

mta/paw/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie