Premier: powstanie wielkopolskie budowało i zbudowało Rzeczpospolitą

Polska

- Powstanie wielkopolskie było powstaniem o całą Polskę, budowało i zbudowało Rzeczpospolitą - powiedział w czwartek w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniających setną rocznicę powstania wielkopolskiego.

Uroczystości 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego zainaugurowano w czwartek rano na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, gdzie premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem, złożyli kwiaty na mogile dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka.

 

- My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tamtego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków naszych przodków - mówił podczas uroczystości premier.

 

Podkreślił, że w Wielkopolsce podczas powstania Polacy pokazali ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne oraz masowość i powszechność tego zrywu, które zaskoczył zaborców.

 

- Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy: Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu, i później w innych miejscach, walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą wiedząc, że Polska jest - mówiąc językiem Paderewskiego - polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa; składa się z bardzo wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem, ziem dawnej I Rzeczypospolitej - powiedział Morawiecki.

 

Premier odsłonił też Tablicę Wdzięczności. 

 

Uroczystości na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

 

Wręczenie medali

 

Przed południem kwiaty na mogile generała złoży również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak i wówczas rozpoczną się główne obchody 100. rocznicy wybuchu powstania organizowane przez samorząd województwa wielkopolskiego.

 

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie wizyty w Poznaniu, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim wręczy Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonym Wielkopolanom.

 

W uroczystościach 100-lecia powstania wielkopolskiego weźmie również udział prezydent RP Andrzej Duda. Udział w obchodach prezydent rozpocznie w poznańskiej Farze, gdzie weźmie udział we mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Następnie prezydent również uda się na cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, by oddać hołd dowódcy zwycięskiego zrywu. Po południu w podpoznańskiej Mosinie prezydent uświetni swoją obecnością uroczystości patriotyczne w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim.

 

Wydarzenia towarzyszące rocznicy

 

Andrzej Duda będzie również uczestniczył w głównych uroczystościach rocznicowych, które rozpoczną się o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

 

Poza oficjalnymi uroczystościami, w Poznaniu przygotowano również wydarzenia specjalne. Na placu Wolności stanie obóz powstańczy. Na placu pojawią się m.in. podświetlone figury trzech bohaterów Powstania - Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Przez cały czas na ekranie prezentowane będą informacje oraz materiały związane z obchodami 100. rocznicy powstania wielkopolskiego.

 

Przez cały dzień można tez będzie zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego; w czwartek bilet wstępu będzie w specjalnej cenie 2 zł. Przed Muzeum będzie można będzie również zobaczyć m.in. uzbrojenie i pojazdy z okresu powstania. O godz. 18.30 przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego rozpocznie się inscenizacja historyczna "27 grudnia 1918".

 

Zwiedzanie i koncerty

 

27 grudnia poznaniacy będą mieli też możliwość odwiedzenia Kopca Wolności. Usypany w dwudziestoleciu międzywojennym dla uczczenia odzyskanej przez Polskę niepodległości i zmodernizowany w 2018 roku obiekt będzie otwarty w godzinach od 10.00 do 16.00.

 

O godz. 16 w Teatrze Muzycznym rozpocznie się koncert "Śpiewanki Wielkopolskie", zaś godzinę później w Bramie Poznania rozpocznie się bezpłatne oprowadzanie dla dorosłych pod hasłem "Wielkopolanie na drodze ku Niepodległej".

 

Zwieńczeniem czwartkowych uroczystości będzie wieczorny koncert na poznańskim Stadionie Miejskim. W trakcie organizowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego koncert "Muzyka wolności" wystąpi m.in. Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret.

 

W piątek, 28 grudnia, uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Powązkowskim.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie