Prezydent: nie byłoby II Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga Wielkopolan

Polska
Prezydent: nie byłoby II Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga Wielkopolan
PAP/Marek Zakrzewski

- Nie byłoby II Rzeczpospolitej, gdyby nie odwaga oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan; jesteśmy w Poznaniu, by z dumą krzyczeć: "cześć i chwała bohaterom!" - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 

- Trzeba mocno powiedzieć; nie byłoby II Rzeczypospolitej w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo, ale i dziesięciolecia pracy Wielkopolan, państwa przodków, pradziadków, prababć, babć, dziadków, ojców, matek. Tych wszystkich, dzięki którym Wielkopolska została przywrócona Rzeczypospolitej - mówił w Poznaniu Andrzej Duda.

 

Podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie z 1918 roku nie było jedynym, które zwyciężyli Polacy. Przypomniał, że przeciwko władzom zaborczym Wielkopolanie zbrojnie wystąpili już w 1806 roku. - To dzięki tamtemu bohaterstwu mogło powstać Księstwo Warszawskie; to już wtedy nasi przodkowie mieli nadzieje, że wywalczą wolną Polskę na powrót także i dla Wielkopolski - powiedział prezydent.

 

- Jesteśmy tu dziś, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: cześć i chwała bohaterom! - oświadczył.

 

W obchodach setnej rocznicy powstania wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który odsłonił na gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Tablicę Wdzięczności poświęconą "Ojcom Niepodległej Ojczyzny, bohaterom Powstania Wielkopolskiego". Szef rządu wręczył zasłużonym Wielkopolanom Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

W piątek oficjalne obchody przeniosą się do Warszawy.

 

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

 

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie