Tragiczny pożar w Warszawie. Sześć osób nie żyje

Polska

- Nie zidentyfikowano jeszcze tożsamości ofiar pożaru na warszawskim Żeraniu, w którym zginęło sześć osób - poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, prok. Marcin Saduś. Dodał, że ciała zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, gdzie zostaną wykonane sekcje zwłok. Ofiarami prawdopodobnie byli bezdomni. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. pożaru.

- Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego przy ul. Spedycyjnej we wtorek o godz. 22.28 - powiedział w Polsat News mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

 

- Gdy wozy przyjechały na miejsce, cały budynek był objęty ogniem. Dopiero po jego ugaszeniu strażacy natknęli się na zwęglone ciała sześciu osób - dodał.

 

Akcja gaśnicza zakończyła się ok. 3 w nocy. Później na miejscu pracowali policjanci i biegły z zakresu pożarnictwa. 

 

- Trudno na razie powiedzieć, co było przyczyną pożaru, a także, kim są ofiary - powiedział st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy PSP. Dodał, że ogień gasiło 11 zastępów straży, w sumie 32 strażaków.

 

- Pustostan był zajmowany przez osoby bezdomne. Zaprószenie przez nich ognia jest jedną z analizowanych przyczyn zdarzenia - poinformowała po godz. 7 podinsp. Magdalena Bieniak z KSP.

 

Podkreśliła, że w takich miejscach bezdomni często dogrzewają się różnymi urządzeniami i rozpalają ogniska, więc nietrudno o zaprószenie ognia. 

 

- Prokurator przeprowadził oględziny miejsca zdarzenia, trwały one od godziny od 1 do 3.20 w nocy. W budynku ujawniono zwłoki, były one w bardzo złym stanie - powiedział w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, prok. Marcin Saduś. Jak dodał, do tej pory nie udało się zidentyfikować tożsamości ofiar.

 

 

18 ofiar śmiertelnych

 

Rzecznik PSP Paweł Frątczak poinformował również, że od soboty straż pożarna w całej Polsce przeprowadziła 3860 interwencji, w tym 1034 razy strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów. W wyniku tych zdarzeń 18 osób zginęło, a 54 zostały ranne. Najtragiczniejszym dniem okazał się wtorek, kiedy zginęło 8 spośród 18 osób, w tym 6 w pożarze na warszawskim Żeraniu.

 

W tym samym okresie - jak poinformował - strażacy przeprowadzili 116 interwencji związanych z emisją dwutlenku węgla; 44 osoby odniosły obrażenia.

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do tragicznego pożaru na Twitterze. Przypomniał, żeby zgłaszać niepokojące sytuacje na numery alarmowe. 

 

mta/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie