Trump: jedyny problem naszej gospodarki to Fed

Biznes
Trump: jedyny problem naszej gospodarki to Fed
PAP/EPA/SHAWN THEW

"Jedyny problem naszej gospodarki to Rezerwa Federalna (Fed)" - napisał w poniedziałek na Twitterze amerykański prezydent Donald Trump. Prezydent wcześniej wielokrotnie krytykował podnoszenie stóp procentowych przez bank centralny.

"Jedyny problem, jaki ma nasza gospodarka, to Fed. Nie czują rynku (...)" - wskazał Trump. "Fed jest jak silny golfista, który nie może zdobyć punktu, ponieważ nie potrafi uderzyć piłki" - dodał.

 

 

W poniedziałek amerykańskie giełdy odnotowały spadki m.in. w związku z częściowym zawieszeniem pracy rządu federalnego i medialnymi doniesieniami dotyczącymi tego, że Trump omawiał możliwość zwolnienia szefa Fedu Jerome'a Powella.

 

Również w poniedziałek minister finansów Steven Mnuchin przeprowadził rozmowę telefoniczną z czołowymi przedstawicielami banków, w tym banku centralnego, w związku z sytuacją na rynkach - wskazują amerykańskie media.

 

Czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku

 

Fed podniósł w środę główną stopę procentową o 0,25 punktu proc. z 2,25 do 2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku i dziewiąta w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 r.

 

Rezerwa Federalna zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych w sytuacji, gdy prezydent publicznie apelował, aby tego nie robiła. Trump ostrzegł we wtorek Fed, by "nie popełniał jeszcze jednego błędu", jakim - zdaniem prezydenta - byłoby kolejne w tym roku podniesienie przez bank centralny stóp procentowych. Podobne komentarze Trump wygłaszał lub publikował na Twitterze kilkukrotnie w ostatnich tygodniach. Część analityków odbierała te wypowiedzi jako próbę wpływania na niezależność Fedu.

 

Dobra kondycja gospodarki - ze wzrostem PKB na poziomie 3 proc. i 3,7-procentowym, najniższym od kilkudziesięciu lat bezrobociem - jest głównym atutem Trumpa w perspektywie następnych wyborów.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie