Prezydent Ukrainy podpisał ustawę ws. nazwy podległej Moskwie Cerkwi

Świat
Prezydent Ukrainy podpisał ustawę ws. nazwy podległej Moskwie Cerkwi
PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w sobotę ustawę, która zobowiązuje Ukraińską Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego do zmiany nazwy. Ma być w niej wskazane, że Cerkiew ta jest częścią Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Prezydent ocenił, że pozwoli to wiernym na bardziej świadomy wybór Kościoła, którego chcą być częścią. - Czy to nowo stworzonej autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, czy też Cerkwi, która nalega na zachowanie swoich związków i zależności od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej - oświadczył.

 

- Łatwiej jest dokonywać wyboru, gdy nazwie się rzeczy swoimi imionami. (…) Realizacja ustawy da obywatelom całą pełnię informacji - podkreślił Poroszenko.

 

W czwartek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wprowadziła zmiany do Ustawy o Wolności Sumienia i Organizacjach Religijnych, zgodnie z którymi organizacje religijne, których centrum znajduje się poza granicami kraju, powinny wskazać to w swojej nazwie.

 

Sprzeciw wobec zjednoczenia

 

Oznacza to, że Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego powinna zmienić nazwę na Rosyjska Cerkiew Prawosławna na Ukrainie.

 

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego sprzeciwiła się zjednoczeniu ukraińskich Kościołów prawosławnych, które 15 grudnia w Kijowie powołały do życia Cerkiew Prawosławną Ukrainy.

 

Weszły do niej Kościoły, które nie były uznawane za kanoniczne przez inne Kościoły prawosławne na świecie: Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna.

 

15 grudnia uczestnicy soboru zjednoczeniowego wybrali zwierzchnika nowej Cerkwi, którym został 39-letni Epifaniusz (Dumenko). 6 stycznia ma on odebrać z rąk ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I tomos (akt) o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie