Norwegia: pierwszy w historii napad na bank na Spitsbergenie

Świat
Norwegia: pierwszy w historii napad na bank na Spitsbergenie
Flickr.com / Fabrizio Liguori

W miejscowości Longyearbyen na Spitsbergenie w piątek rano doszło do pierwszego w historii tej należącej do Norwegii wyspy napadu na jedyny działający tu bank.

- Napastnik był uzbrojony. Został jednak bardzo szybko schwytany i już tego samego dnia wysłany do aresztu na lądzie stałym w Tromso - poinformował telewizję publiczną NRK Terje Carlsen, rzecznik gubernatora archipelagu Svalbard, którego Spitsbergen jest największą wyspą.

 

Wyjaśnił, że w miejscowej społeczności liczącej ok. 2,1 tys. stałych mieszkańców wszyscy się doskonale znają, więc "jak na filmowym westernie obcy został natychmiast wskazany, obezwładniony i zatrzymany".

 

- Zrabowana została pewna suma gotówki, lecz ze względu na prowadzone śledztwo nie możemy podać (sumy), jak również narodowości napastnika, który nie jest mieszkańcem Svalbardu - powiedział Carlsen NRK.

 

Stacja przypomniała też o niskim poziomie przestępczości na Spitsbergenie, mimo że większość mieszkańców Longyearbyen jak "na dzikim zachodzie" chodzi na co dzień uzbrojona z powodu zagrożenia ze strony białych niedźwiedzi.

 

NRK pokazała też drzwi jedynego w całym archipelagu banku "Sparebank 1", na których widnieją duże tablice z zakazem wnoszenia do środka broni i przekreślonymi rysunkami karabinów i pistoletów.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie