IMGW: ostrzeżenia przed gołoledzią i silnym wiatrem

Polska
IMGW: ostrzeżenia przed gołoledzią i silnym wiatrem
Pixabay.com/ Simon A. Eugster

W nocy w kraju będą występowały poważne utrudnienia na drogach w postaci gołoledzi, silnego wiatru i marznących opadów - ostrzega IMGW.

W niektórych regionach może się pojawić gołoledź. Miejscami powieje porywisty wiatr. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia.

 

Alerty przed gołoledzią zostały wydane od godz. 20 w piątek do godz. 1 w sobotę dla powiatów suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, gorlickiego i dla Nowego Sącza w woj. małopolskim. W województwie podkarpackim dotyczą powiatów bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, krośnieńskiego, Krosna, jasielskiego od godz. 22 w piątek do godz. 9 w sobotę.

 

IMGW ostrzega też przed silnym wiatrem od godz. 18.30 w piątek do godz. 10 w sobotę w woj. opolskim w powiatach: brzeskim, nyskim, prudnickim, krapkowickim, kędzierzyńsko-kozielskim i głubczyckim.

 

W województwie dolnośląskim alerty w godz. 17.30 w piątek - 8 w sobotę nie dotyczą powiatów oławskiego, wrocławskiego, oleśnickiego, Wrocławia, średzkiego, milickiego, trzebnickiego, wołowskiego, lubińskiego, górowskiego, oleśnickiego, lubińskiego, polkowickiego, głogowskiego.

 

Natomiast w województwie śląskim obowiązują od godz. 20 w piątek do godz. 6 w sobotę w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsku-Białej.

 

Alert przed marznącymi opadami

 

W woj. małopolskim ostrzeżenia przed silnym wiatrem dotyczą powiatów: suskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowego Sącza, gorlickiego. Ważne będą od godziny 20 w piątek do godz. 6 w sobotę. Na Podkarpaciu zaś od godz. 20 w piątek do godz. 9 w sobotę powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, brzozowskiego, krośnieńskiego, Krosna, jasielskiego.

 

Wszędzie tam ma wiać silny wiatr z południowego zachodu o średniej prędkości od 25 do 40 kilometrów na godzinę. Miejscami w porywach może się rozpędzić do 70-90 km/h.

 

W sobotę od godziny 7.30 IMGW może wydać alerty przed marznącymi opadami w woj. podkarpackim, silnym wiatrem w woj. podkarpackim, dolnośląskim i opolskim oraz przed oblodzeniem w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim - w nocy prognozuje się spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, który może spowodować zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

 

Temperatura minimalna w tych województwach sięgnie od -3 st. do 1 st., a przy gruncie od -4 st. do -1 st.

 

Oblodzenia pojawią się również w niedzielę. IMGW może ostrzegać przed tym niebezpieczeństwem w woj. warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim. Prognozuje spadek temperatury poniżej 0 st., co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -3 st. C do 2 st. C, przy gruncie od -4 st. do -1 st. Ostrzeżenia mogą dotyczyć całej doby - od godz. 7.30 w niedzielę do godz. 7.30 w poniedziałek.

 

W poniedziałek oblodzenia dadzą się we znaki mieszkańcom południa. IMGW może wydać ostrzeżenia w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Prognozuje spadek temperatury poniżej 0 st., powodujące zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -3 st. do -1 st., przy gruncie od -5 st. do -2 st.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie