Senat odrzucił poprawkę 98-proc. bonifikaty na gruntach skarbu państwa

Polska
Senat odrzucił poprawkę 98-proc. bonifikaty na gruntach skarbu państwa
PAP/Jakub Kamiński

Senat odrzucił w czwartek w całości poprawki opozycji, zmierzające, by bonifikaty za jednorazową opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność były takie same na gruntach samorządowych i gruntach skarbu państwa. Przyjął jednocześnie i wniósł do Sejmu nowelizację, wprowadzającą maksymalny poziom wzrostu opłaty za użytkowanie wieczyste.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który Senat przyjął w czwartek i wniósł do Sejmu jako własną inicjatywę ustawodawczą, ma, według autorów, zapobiec praktykom samorządów, powodującym bardzo duże wzrosty kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe - w prawo własności.

 

Obowiązująca ustawa stwarza możliwość wniesienia opłaty za przekształcenie jednorazowo, a wtedy może obowiązywać określona bonifikata. By ograniczyć wprowadzenie przez samorządy "niemożliwych do udźwignięcia przez budżety domowe" opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, senatorowie postanowili zaproponować swoją nowelizację. Propozycje w niej zawarte, podkreślał sprawozdawca, "zapobiegną wskazanym praktykom samorządów".

 

Bez poprawek opozycji

 

- Senacki projekt opiera się na tym, że opłata roczna za użytkowanie wieczyste gruntów ma bezpośredni związek z opłatą za przekształcenie we własność. Odpłatność za przekształcenie to 20-krotność opłaty za użytkowanie wieczyste. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku - mówił podczas czwartkowej debaty sprawozdawca Adam Gawęda (PiS).

 

Projekt poparło 57 senatorów, przeciw było 4, wstrzymało się 25.

 

Opłata za użytkowanie wieczyste pod kontrolą

 

Projektem Senat proponuje także zmianę do ustawy o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku.

 

"W myśl proponowanego przepisu dokonywana przez właściwy organ aktualizacja wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, nie może być wyższa niż suma zwiększeń lub zmniejszeń cen lokali mieszkalnych w danym województwie, z czterech kwartałów poprzedzających kwartał, w którym dokonano aktualizacji, określonych według wskaźników zmian cen dla lokali mieszkalnych ogłaszanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego" - podano.

 

Zmiana ma "zapobiegać nieuzasadnionym zwiększeniom wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej".

 

"Wprowadzenie maksymalnego poziomu wzrostu opłaty rocznej w wyniku aktualizacji zabezpieczy mieszkańców przed zbyt drastycznymi zwiększeniami obciążeń z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste" - poinformowano.

 

- Bardzo poważne zawirowania z podniesieniem obciążeń dla obywateli w Warszawie spowodowały, że podjęliśmy bardzo szybką reakcję w postaci wskazanej ustawy - zaznaczył Gawęda.

 

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi i urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

 

Zaczęło się od warszawskiej bonifikaty

 

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat (w przypadku gruntów, których właścicielem jest skarb państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60 proc.). Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

 

W pierwszej połowie grudnia Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Po tej decyzji na radnych Koalicji Obywatelskiej spadła fala krytyki. Politycy PiS oceniali, że cofnięcie bonifikaty było "zwykłym oszustwem".

 

W czwartek Rada Warszawy przywróciła bonifikatę 98 proc. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z PO, który wcześniej popierał bonifikatę 60 proc., teraz opowiedział się za 98 proc., bo, jak powiedział, "wsłuchuje się w głosy warszawiaków".

ked/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie