Morawiecki o umowie ws. Brexitu: najlepsza z możliwych, ale zapraszamy Polaków z powrotem

Świat

Jednym z czwartkowych tematów rozmów polsko-brytyjskich była przyszłość krajów po Brexicie. Morawiecki podkreślił, że docenia starania premier May i uważa, że wypracowana umowa jest korzystna dla obu stron. W razie gdyby cokolwiek poszło nie tak ws. Brexitu, dla Polaków w Wielkiej Brytanii będą zagwarantowane dotychczasowe przywileje, jednocześnie premier zachęcił rodaków do powrotu do kraju.

Szef rządu na konferencji prasowej po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji oświadczył, że jednym z tematów czwartkowych rozmów była przyszłość po Brexicie. Podkreślił w tym kontekście, że docenia pracę wykonaną "w bardzo trudnym otoczeniu" przez premier Theresę May, która doprowadziła do wypracowania umowy.

 

Jak mówił, Polska starała się w ramach mandatu europejskiego wspierać "pragmatyczne, kreatywne rozwiązania".

 

Umowa dobra dla obu stron

 

W ocenie Morawieckiego umowa, która została wypracowana, "jest najlepszym z możliwych rozwiązań, ponieważ ona przede wszystkim jest swojego rodzaju oknem do przyszłości".

 

- W oparciu o tę umowę będziemy mogli wypracować szczegółowe zasady jak najbliższej współpracy handlowej w nowych okolicznościach i współpracy w zakresie polityki zagranicznej, spraw bezpieczeństwa - przekonywał.

 

- Wejście w życie tej umowy będzie dobre dla obu stron; pozwoli w tych nowych okolicznościach, już po 29 marca 2019 r., budować solidne i jak najbliższe relacje pomiędzy naszymi państwami, ale również Wielkiej Brytanii z UE - dodał polski premier.

 

Plan B: przywileje Polaków będą zagwarantowane

 

- W przypadku gdyby cokolwiek poszło nie tak ws. umowy dot. Brexitu, to dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, prawa, przywileje społeczne są zagwarantowane na dotychczasowych zasadach - mówił premier Mateusz Morawiecki w Londynie na wspólnej konferencji z szefową brytyjskiego rządu Theresą May.

 

Premier podkreślił, że wielokrotnie w ciągu ostatniego roku poruszał w rozmowach z szefową brytyjskiego rządu temat praw Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii. Morawiecki zaznaczył, że temat ten "jest ujęty, uregulowany" w umowie o zasadach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, która została podpisana na szczycie unijnym pod koniec listopada.

 

- Też jestem wdzięczny pani premier, że w przypadku gdyby cokolwiek poszło nie tak, bo obie strony muszą szykować zawsze ten scenariusz B, jak to sobie mówimy, to w takich okolicznościach również dla Polaków, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich, prawa, przywileje społeczne i wszelkie inne prawa są zagwarantowane na dotychczasowych zasadach - mówił szef polskiego rządu.

 

- Można mieć pewność, co do jasności relacji w ramach porządku związanego z prawem ubezpieczeń społecznych i wszelkimi innymi regulacjami brytyjskimi w obu scenariuszach, mamy wszakże nadzieję, że będzie (obowiązywało) to porozumienie, ta umowa, która została wynegocjowana i przyjęta - dodał.

 

Premier May: możecie zostać, premier Morawiecki: ale możecie też wrócić

 

- Powiedziałem premier May, że mamy najniższe w naszej historii bezrobocie; zapraszamy wszystkich Polaków z powrotem  do kraju, ale szanujemy oczywiście indywidualne decyzje - dodał premier.

 

Premier Wielkiej Brytanii zapewniła z kolei, że Polacy mogą zostać na Wyspach i są tam mile widziani. 

 

 

Spójność NATO to podstawa

 

Premier Morawiecki poinformował, że czwartkowa rozmowa dotyczyła również współpracy na polu zagranicznym, w tym bezpieczeństwa i polityki obronnej.

 

- Tutaj kluczowa pozostaje współpraca transatlantycka - podkreśliliśmy sobie parę razy (...) jak ważne jest cementowanie tych relacji transatlantyckich i utrzymanie spójności, siły NATO, zarówno na wschodniej flance związanej tam oczywiście z zagrożeniami ze strony naszego wschodniego partnera, sąsiada. Chciałbym, żeby był jak najbliższym partnerem, ale nie zawsze to się tak układa i tutaj nasze relacje w ramach NATO są oczywiście kluczowe - powiedział polskiego szef rządu.

 

- Podzielamy to samo zobowiązanie i troskę o przyszłość Europy. Niepokoją nas działania Rosji podkopujące bezpieczeństwo europejskie - powiedziała w czwartek premier Theresa May po zakończeniu polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych.

 

Brytyjska premier podkreśliła, że polsko-brytyjskie konsultacje odbywają się od 2016 r. już po raz trzeci "z powodzeniem dla zwiększenia bezpieczeństwa i dobrobytu" Polski i Wielkiej Brytanii.

 

- Jest to bardzo ważny mechanizm dla obu naszych krajów i będzie kontynuowany w przyszłości - powiedziała szefowa brytyjskiego rządu.

 

Sprzymierzeni wobec "wrogiej aktywności Rosji"

 

Szefowa brytyjskiego rządu zapowiedziała także stworzenie nowego formatu corocznych konsultacji na poziomie wojska i służb bezpieczeństwa, które mają na celu przeciwdziałanie "wrogiej aktywności ze strony Rosji".

 

Podczas rozmów w Lancaster House zdecydowano także o rozszerzeniu współpracy służb bezpieczeństwa, które "będą się wymieniały wiedzą ekspercką i informacjami wywiadowczymi, które pozwolą na chronienie naszych obywateli przed grupami zajmującymi się przestępczością zorganizowaną, a także powstrzymywały nielegalne działania pomiędzy krajami".

 

May podkreśliła jednak, że oba kraje są "głęboko zaniepokojone rosyjskimi próbami podważenia międzynarodowego systemu opartego na wspólnych zasadach". Podziękowała też Polsce za wsparcie okazane po marcowej próbie zabójstwa byłego pułkownika GRU i współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala przez agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego.

 

Polska była w grupie państw sojuszniczych, które w reakcji na atak zdecydowały o wydaleniu z kraju rosyjskich dyplomatów, wobec których istniały podejrzenia, że byli niezgłoszonymi pracownikami służb specjalnych.

 

Szefowa brytyjskiego rządu zapowiedziała także kontynuowanie współpracy na rzecz stabilizacji sytuacji politycznej i gospodarczej na Bałkanach Zachodnich po tegorocznym szczycie tzw. procesu berlińskiego w Londynie. Przyszłoroczne spotkanie liderów w tym formacie odbędzie się w Poznaniu.

 

May wskazała także na polsko-brytyjską współpracę w zakresie m.in. zrównoważonego rozwoju gospodarczego i wykorzystania nowoczesnych, czystych źródeł energii (np. wiatrowej), a także zapowiedziała wspólny program wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorstw z branży technologicznej.

 

 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie