Izraelskie wojsko niszczy tunele Hezbollahu wykorzystywane do przemytu ludzi i sprzętu

Świat
Izraelskie wojsko niszczy tunele Hezbollahu wykorzystywane do przemytu ludzi i sprzętu
PAP/EPA/ATEF SAFADI

Armia Izraela oświadczyła w czwartek, że rozpoczęła niszczenie sieci tuneli szyickiej organizacji Hezbollah. Według władz stanowią one zagrożenie dla Izraela, łącząc jego terytorium z Libanem.

Na początku grudnia Izrael poinformował o odkryciu tuneli, których konstrukcja - według władz izraelskich - stanowi część planu szerszego ataku Hezbollahu.

 

Rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus powiedział w czwartek, że rozpoczęto niszczenie tych instalacji. Zastrzegł, że operacja wojska będzie miała miejsce na terytorium Izraela i będzie dotyczyć co najmniej dwóch z czterech odkrytych podziemnych przejść.

 

Na początku grudnia wojsko izraelskie również informowało, że rozpoczyna operację "wykrywania i niszczenia" tuneli.

 

Między Libanem a Izraelem od wielu lat narasta napięcie. Izrael traktuje wspierany przez Iran Hezbollah jako główne zagrożenie. Tunele są wykorzystywane przez bojowników tej organizacji do przemytu ludzi i sprzętu.

 

Bejrut tymczasem krytykuje wykorzystywanie przez Izrael libańskiej przestrzeni powietrznej do przeprowadzania nalotów w Syrii. Iran i Hezbollah są sojusznikami syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Władze libańskie utrzymują też, że Izrael nie przedstawił żadnych dowodów na istnienie tuneli prowadzących z Libanu na izraelskie terytorium.

 

Od 1948 roku między Libanem i Izraelem wielokrotnie dochodziło do konfliktów zbrojnych. Państwo żydowskie nigdy nie podpisało traktatu pokojowego ze swoim północnym sąsiadem.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie