Rzecznik SN: sędziowie nie powinni używać symboli, które identyfikują ich z jakąś opcją polityczną

Polska
Rzecznik SN: sędziowie nie powinni używać symboli, które identyfikują ich z jakąś opcją polityczną
Polsat News

Sędziowie nie powinni używać symboli czy infografik identyfikujących ich z jakąś opcją polityczną czy światopoglądową, więc samej uchwały KRS "trudno się czepiać", natomiast ewidentnie dotyczy ona konkretnych zdarzeń i koszulek z napisem "konstytucja" - ocenił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Zgodnie z podjętą w ubiegłym tygodniu przez KRS uchwałą "zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną". Rada w uchwale dokonała wykładni zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych.

 

Laskowski pytany o tę uchwałę we wtorek w radiu RMF FM, zaznaczył, że generalnie zgadza się z jej treścią. - Uważam, że sędziowie nie powinni używać jakichś symboli, infografik, które identyfikują ich z jakąś opcją polityczną, czy nawet z jakąś opcją światopoglądową, religijną - powiedział.

 

"Teraz jest sytuacja szczególnego natężenia emocji"

 

Jak dodał, samej uchwały "trudno się czepiać". - Natomiast ewidentnie dotyczy ona konkretnych zdarzeń i konkretnych koszulek z napisem "konstytucja" - podkreślił. - Teraz się można spytać, dlaczego to słowo +konstytucja+ aż tak bardzo drażni, do tego stopnia, że się wydaje stanowisko - powiedział Laskowski.

 

Podkreślił, że sędziowie obojętnie z jakich ruchem sympatyzują, powinni powstrzymać się od "różnych rzeczy".

 

- Lepiej się powstrzymywać od różnych rzeczy, ale wiem, że teraz jest sytuacja szczególnego natężenia emocji i walki o podstawy niezależności sądów czy praworządności i być może te reguły należałoby nieco rozluźnić, i ta powściągliwość mogłaby być nieco mniejsza - powiedział Laskowski.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie