Morawiecki: wkrótce przedstawimy propozycje legislacyjne ws. bonifikat na gruntach Skarbu Państwa

Polska
Morawiecki: wkrótce przedstawimy propozycje legislacyjne ws. bonifikat na gruntach Skarbu Państwa
PAP/Marcin Obara

- W obszarze ustawy dot. bonifikat na gruntach Skarbu Państwa mamy bardzo ciekawe propozycje, które od strony legislacyjnej zostaną wkrótce przedstawione - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak ocenił, ws. bonifikat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski "złamał obietnicę wyborczą".

Premier na konferencji prasowej był pytany o zapowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że zwróci się o zwołanie sesji rady Warszawy i będzie rekomendował radnym powrót bonifikaty 98 proc. przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Politycy PO zapowiedzieli złożenie projektu ustawy, który zakłada taką samą bonifikatę na gruntach Skarbu Państwa.

 

- Będziemy bardzo mocno ubiegać się o to, żeby powrócono do tego poprzedniego, uzgodnionego stanu, który zaproponowali radni PiS - powiedział premier.

 

- W obszarze ustawy dot. bonifikat na gruntach Skarbu Państwa mamy bardzo ciekawe propozycje, które od strony legislacyjnej zostaną wkrótce przedstawione - dodał szef rządu.

 

Premier podkreślił, że zamiana użytkowania wieczystego za dużo niższą opłatą, niż - jak mówił - wynika to "ze strumienia płatności, który każdy użytkownik wieczysty musiał uiszczać", to projekt PiS.

 

- PiS uwłaszcza w ten sposób Polaków i to na warunkach bardzo korzystnych - ocenił Morawiecki.

 

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą dla gruntów miejskich 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat (w przypadku gruntów, których właścicielem jest skarb państwa, wysokość bonifikaty została ustawowo ustalona na 60 proc.). Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), a poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

 

W pierwszej połowie grudnia Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Następnie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że zwróci się o zwołanie sesji rady Warszawy i będzie rekomendował radnym powrót do bonifikaty 98 proc.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie