Sąd Kasacyjny we Francji rozpatrzy sprawę badań kości małoletnich migrantów

Polska
Sąd Kasacyjny we Francji rozpatrzy sprawę badań kości małoletnich migrantów
EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Czy stosowane we Francji badanie kości w celu określenia wieku małoletnich cudzoziemców bez opieki, ostro krytykowane, jest zgodne z konstytucją? Sąd Kasacyjny zdecyduje, czy przekazać tę kwestię Radzie Konstytucyjnej - pisze we wtorek AFP.

Sąd Kasacyjny rozpatrzy sprawę priorytetowej kwestii konstytucyjności podniesionej przez obronę młodego Gwinejczyka, Adamy S., który zapewniał, że ma 15 lat, kiedy przybył do Francji w 2016 roku. Adama S. odmówił wówczas poddania się badaniom radiologicznym, które określiłyby jego wiek.

 

W 2017 roku sędzia ds. dzieci uznał, że nie jest on osobą niepełnoletnią, co wiązało się z odmówieniem Gwinejczykowi pomocy socjalnej przyznawanej małoletnim (ASE). Gwinejczyk odwołał się, godząc się tym razem na badanie radiologiczne.

 

W lipcu jednak sąd apelacyjny w Lyonie ocenił, że ma on 20-30 lat, i potwierdził, że ASE w tym przypadku się nie należała.

 

W związku z tym Gwinejczyk złożył odwołanie, a jego obrona złożyła pytanie o konstytucyjność art. 388 kodeksu cywilnego, który od 2016 r. mówi o wykorzystaniu badań radiologicznych - często ręki lub nadgarstka - w celu ustalenia wieku młodocianej osoby.

 

Adwokat Gwinejczyka, Isabelle Zribi, podkreśliła, że stosowanie tych "niewiarygodnych" testów "podważa ochronę dzieci oraz prawo do zdrowia i godności" małoletnich migrantów.

 

Zwróciła uwagę na "bardzo szeroki margines błędu" badań i związane z tym ryzyko "pozbawienia ochrony państwa, powodujące wyrzucenie na bruk" wiążące się z narażeniem nieletnich na to, że padną ofiarą wykorzystania bądź sami zajmą się przestępczością.

 

Testy dojrzałości kości stosowane w wielu krajach europejskich do określania wieku młodych migrantów, gdy istnieją wątpliwości co do tego, od lat, jak pisze agencja AFP, są szeroko krytykowane. Chodzi o ich przestarzały charakter, ponieważ opierają się na danych statystycznych z lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku pochodzących ze zdrowej populacji amerykańskiej, i o margines błędu, wynoszący co najmniej 18 miesięcy dla 16-18 latków.

 

Kilka organizacji prowadzi kampanię, aby badania kości całkowicie zastąpić innymi technikami śledczymi, psychologicznymi, społecznymi i edukacyjnymi.

 

Według oficjalnych szacunków we Francji liczba nieletnich bez opieki otrzymujących pomoc może wzrosnąć z 25 000 w 2017 roku do 40 000 w roku bieżącym.

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze