Premier Morawiecki: Afryka to potężny rynek, dobry także dla polskich firm

Polska
Premier Morawiecki: Afryka to potężny rynek, dobry także dla polskich firm
PAP/Andrzej Lange

Dodał, że relacje z Afryką są istotne w kontekście polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Morawiecki, reprezentował Polskę na Forum Afryka-Europa, podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że nie jest to zwyczajny szczyt liderów.

- To jest oprócz spotkań politycznych wielka okazja do nawiązania bardzo pogłębionych relacji gospodarczych, handlowych, biznesowych i inwestycyjnych - mówił.

 

Wskazał, że podczas szczytu towarzyszy mu kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem afrykańskim.

 

- Pamiętajmy, że Afryka dzisiaj to jest 1,2 mld ludzi, za kilkanaście lat będzie to pewnie trzykrotnie więcej niż liczba mieszkańców UE; a więc potężny rynek, rynek, który jest ciekawy dla Europy, dla europejskich firm i bardzo dobry dla polskich firm również, ponieważ Polacy mają zdolność do eksplorowania rynków, potrafią śmiało stawiać pierwsze kroki na nieznanym lądzie gospodarczym - mówił szef rządu.

 

- Kontakty, które dzisiaj nawet przedsiębiorcy polscy zadzierzgnęli z afrykańskimi przedsiębiorcami, są bardzo obiecujące" - dodał. Wskazał przy tym, że Polska ma już siedem biur handlowych w Afryce, m.in. w Nigerii, Maroku i Egipcie, oraz tworzone są kolejne. "Te biura handlowe będą bardzo ważne z punktu widzenia zdolności do nawiązywania bezpośrednich, bliskich relacji z lokalnymi partnerami dla polskich przedsiębiorców - tłumaczył.

 

Szczególnie ciekawe w kontekście stosunków gospodarczych z Afryką są - zdaniem premiera - sektory takie, jak przemysł spożywczy, produkcja maszyn, elektronika użytkowa oraz usługi, w tym usługi informatyczne, które - jak mówił - "są ostatnio polską specjalnością".

 

"Trudny kontynent" 

 

Premier oświadczył ponadto, że coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych rynkiem afrykańskim i korzystaniem z instrumentów handlu zagranicznego dostępnych w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

- Mamy dostępne w wysokości powyżej 30 mld zł kredyty eksportowe różnego rodzaju, ale też gwarancje, firmy korzystają z nich, to jest bardzo ważny kierunek naszych działań. Wszystko po to, żeby minimalizować ryzyko inwestowania lub eksportowania do państw afrykańskich - oświadczył.

 

- Nasza polityka gospodarcza idzie w kierunku tworzenia specjalnych biur handlowych, które mają ułatwiać, mają motywować przedsiębiorców do ekspansji zagranicznej, ale w szczególności również tworzyć poszczególne instrumenty handlu zagranicznego na trudnym kontynencie, jakim jest Afryka - mówił premier.

 

W kontekście inwestycji na kontynencie afrykańskim Morawiecki zwrócił uwagę, że bardzo ważna jest współpraca międzyrządowa. Dodał, że podczas wtorkowego szczytu spotkał się z wiceprezydentem Angoli Bornito de Sousą Baltazarem Diogo.

 

- Był bardzo zbudowany tym, w jaki sposób ta współpraca się rozwija, omawialiśmy dalsze kroki tej współpracy - relacjonował Morawiecki.

 

- Bardzo wyraźnie widać, że jesteśmy komplementarni, że uzupełniamy się, jeśli chodzi o naszą ofertę produktową, z tym, co mogą zaproponować takie państwa jak Angola czy Nigeria - surowce, ropa naftowa; my chcemy dywersyfikować źródła dostaw surowców do Polski i to jest ważny kierunek, w którym idziemy - dodał.

 

Szef rządu podkreślił, że polska polityka dotycząca rozwoju relacji gospodarczych z Afryką ma znaczenie "w ramach polityki migracyjnej UE".

 

- Po pierwsze Polska jest bardzo ważnym donatorem, jeśli chodzi o politykę pomocową na kontynencie afrykańskim. Ale po drugie my wskazujemy na to, że polityka migracyjna jest bardzo ważnym elementem zapobiegania wielkim migracjom z Afryki do Europy. Chcemy po to pomagać różnym państwom Afryki, tworzyć dobre miejsca pracy tam na miejscu, również z polskimi inwestorami, w polskich przedsięwzięciach "joint venture", żeby zmniejszyć presję migracyjną z Afryki do Europy - oświadczył premier.


Szef rządu, odnosząc się do kwestii migracji, stwierdził ponadto, że temat ten pojawiał się podczas rozmów w trakcie szczytu. Jak mówił, dotyczyły one m.in. tego, by państwa afrykańskie potrafiły tworzyć u siebie odpowiednie mechanizmy kontroli granic.

 

- Dzisiaj te napięcia, ten napór uchodźców jest już dużo mniejszy niż rok temu, dużo mniejszy niż w roku 2015, przez nasze stanowisko, poprzez to, w jaki sposób my byliśmy w stanie przekonać większość państw UE podczas szczytu Rady Europejskiej 28 i 29 czerwca w Brukseli. Stworzyliśmy nową płaszczyznę porozumienia w ramach UE, ale również pomiędzy UE a państwami Afryki - mówił.

 

Morawiecki wskazał ponadto, że podczas szczytu w Wiedniu rozmawiał z liderami wielu państw oraz instytucji unijnych.

 

- Polska jest takim państwem, które stara się stabilizować sytuację zarówno w obszarze współpracy gospodarczej, handlowej, opowiadamy się przeciwko praktykom protekcjonistycznym, ale również w obszarze migracji - mówił.

 

Szef rządu podkreślił ponadto, że polskie sukcesy w obszarze uszczelniania systemu podatkowego, "czyli z jednej strony obniżanie podatków dla małych i średnich firm w zakresie CIT czy małej działalności gospodarczej, było również tutaj zauważone przez wielu uczestników".

 

- Ta efektywność polskiego systemu podatkowego, którą wdrożyliśmy, jest naszym znakiem firmowym i też kilku premierów prosiło mnie o podzielenie się naszymi doświadczeniami w tym zakresie - mówił Morawiecki.

 

Forum Afryka-Europa zorganizowali wspólnie kanclerz sprawującej prezydencję w Radzie UE Austrii Sebastian Kurz oraz prezydent sprawującej prezydencję w Unii Afrykańskiej Rwandy Paul Kagame. W spotkaniu uczestniczyli szefowie państw i rządów krajów afrykańskich i europejskich, a także przedstawiciele największych światowych firm. Celem spotkania miała być m.in. ocena obecnej i przyszłej współpracy między Afryką a Europą w zakresie innowacji i digitalizacji. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie