KE na posiedzeniu w środę zajmie się Polską w kontekście praworządności

Polska
KE na posiedzeniu w środę zajmie się Polską w kontekście praworządności
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Komisja Europejska w środę, na ostatnim w tym roku posiedzeniu komisarzy, zajmie się Polską w kontekście najnowszych wydarzeń dotyczących praworządności - rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Rzeczniczka zaznaczyła, że KE przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o SN.

 

- Zwracamy jednak uwagę, że ustawa musi zostać jeszcze opublikowana, by mogła wejść w życie - wskazała.

 

- Jesteśmy usatysfakcjonowani dokonywanymi zmianami, które idą w dobrym kierunku. Przeanalizujemy je - oświadczyła Andreewa.

 

Dodała, że KE przyjęła też do wiadomości decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o SN. Wskazała, że w tej sposób TSUE zgodził się z wnioskiem KE w tej sprawie.

 

Andreewa poinformowała też wcześniej, że KE w środę, na ostatnim w tym roku posiedzeniu komisarzy, zajmie się Polską w kontekście najnowszych wydarzeń dotyczących praworządności. 

 

TSUE podtrzymał w poniedziałek w ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych swoją decyzję o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

- Podnoszone przez Komisję zarzuty faktyczne i prawne uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych - podkreślił Trybunał.

 

Oznacza to, że TSUE przychylił się do wniosku KE o to, aby sędziowie, których dotyczą sporne przepisy, mogli powrócić na stanowiska, oraz by wstrzymane zostało mianowanie nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali odesłani na emeryturę. Zgodnie z tą decyzją Polska ma też powstrzymać się od powołania nowego pierwszego prezesa SN.

 

W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN, przewidującą umożliwienie sędziom SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. W poniedziałek została ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie