"Będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc.". Trzaskowski o użytkowaniu wieczystym

Polska

- Zwrócę się do przewodniczącej Rady Miasta Warszawy o zwołanie sesji w środę i będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc. przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności - poinformował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

O swej decyzji Trzaskowski poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie. - Rozmawiałem z prezydium klubu i będę dzisiaj rozmawiał również z całym klubem i będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc., dlatego że wsłuchuję się w głosy warszawiaków, to jest najważniejsze - oświadczył.

 

Prezydent Warszawy pytany przez dziennikarzy, czy władze PO oczekiwały od niego takiej decyzji, oświadczył: "To jest w 100 proc. moja decyzja. Jestem politykiem odpowiedzialnym i podejmuję te decyzje w imię odpowiedzialności osobiście, nie przerzucam tej odpowiedzialności na nikogo innego".

 

Trzaskowski poinformował również, że we wtorek czeka go "trudna rozmowa" z klubem Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej. - Będę ich przekonywał, żeby - zgodnie z tym, co cały czas zapowiadaliśmy w kampanii wyborczej - wsłuchiwać się w głos obywateli.

 

"Namawiałem swoje koleżanki i kolegów, żeby zagłosować za zmianą bonifikaty"

 

- Jestem politykiem odpowiedzialnym i podejmuję tę decyzje w imię odpowiedzialności osobiście, i dlatego nie przerzucam tej odpowiedzialności na nikogo innego. Prawdą jest to, że jeżeli chodzi o tę decyzję - która zapadła jako pierwsza jeszcze w kampanii wyborczej - to ja mówiłem o zupełnie innych priorytetach. Prawdą jest, że namawiałem swoje koleżanki i kolegów, że w imię sprawiedliwości, żeby zagłosować za zmianą tejże bonifikaty, i dzisiaj również prawdą jest to, że to ja podejmuję osobiście odpowiedzialność, jeżeli chodzi o wsłuchiwanie się w głos obywateli - i stąd ta rekomendacja - mówił prezydent Warszawy.

 

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), a poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

 

W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie, utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł. 

 

Jaki: problem polega na oszustwie

 

Do kwestii bonifikat odniósł się we wtorek w Polsat News wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki. - Oczywiście można rozmawiać o samej wysokości zniżki, tylko problem na czym polega? Problem polega na oszustwie. Mianowicie PO kilka dni przed wyborami przegłosowała zniżkę 99 proc. Potem nagle się z tego wycofują. To jest największy problem, bo wyobraźcie sobie państwo, co teraz się stanie, jeżeli PO, nie daj Boże, wygrałaby wybory parlamentarne. Zrobią dokładnie to samo, tzn. np. wycofają się z programu 500 plus i powiedzą, tak jak w przypadku użytkowania wieczystego, że zmieniły się okoliczności - zauważył Jaki.

 

 

- Ludzie się zastanawiają, jak to się dzieje, że prezydent (Warszawy - red.) i ludzie z PO zapowiadają wbrew kampanii wyborczej, że więcej warszawiacy zapłacą za użytkowanie wieczyste, za parkowanie, za bilety, za śmieci, za wszystko. Po pierwsze dlatego, że muszą być pieniądze na ideologię i to wszystko jest takie podprowadzanie. Ja nie wiem, czy warszawiacy głosowali za tym, żeby Warszawa była ideologiczna. Wczoraj np. pojawił się nowy pomysł, nie wiem czy widzowie o tym wiedzą, stworzenia Muzeum KOD w Warszawie. Na to też muszą być pieniądze - zaznaczył Jaki.

las/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie