W 24 miastach w Polsce odbędą się wigilie Caritasu, w których weźmie udział 10 tys. osób

Polska
W 24 miastach w Polsce odbędą się wigilie Caritasu, w których weźmie udział 10 tys. osób
caritas.pl/zdjęcie ilustracyjne

Ok. 10 tys. osób ubogich, bezdomnych i samotnych weźmie udział w wigiliach Caritasu, które odbędą się 21-24 grudnia w 24 miastach, m.in. w Częstochowie, Krakowie, Poznaniu, Gliwicach, Białymstoku i w Kielcach - poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.

W przygotowanie potraw i organizację spotkań jest zaangażowanych 2,5 tys. wolontariuszy i lokalni restauratorzy.

 

- Wigilia kojarzy nam się z ciepłem, rodziną wokół stołu nakrytego białym obrusem, zastawionego dwunastoma potrawami. Tak mówi tradycja, jednak nie każdy ma taką możliwość, dlatego Caritas już od wielu lat organizuje spotkania wigilijne dla wszystkich, którym brakuje bliskości, rodziny i świątecznego stołu. Wspólnota serc tych, którzy potrzebują i tych, którzy im służą, jest w tych dniach niezwykle cenna. Chcemy, aby nikt nie czuł się samotny i zapomniany - powiedział zastępca dyrektora Caritasu Polska ks. Krzysztof Sroka.

 

W Szczecinie wigilia Caritasu odbędzie się 24 grudnia o godz. 12.00 przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba. Do wspólnego stołu zasiądą osoby bezdomne, ubogie ze Szczecina i okolic, zapraszane przez straż miejską i policję z okolicznych pustostanów. Uczestnicy wigilii będą się modlić i biesiadować, a na pożegnanie otrzymają paczki z żywnością na kolejne trzy dni świętowania. Organizatorzy wigilii w Szczecinie przewidują udział ok. 600 osób bezdomnych i potrzebujących.

 

Z kolei w Krakowie wigilia Caritasu rozpocznie się o godz. 14.30 Starej Zajezdni Kraków by DeSilva na ul. Św. Wawrzyńca 12. W Częstochowie ubodzy zasiądą do wigilijnej kolacji o godz. 17.00 w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin "NAZARET" przy ul. Krakowskiej 15/17.

 

Coroczna akcja Caritasu gromadzi w całej Polsce niemal 10 tys. osób, dla których to jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. W 2017 r. po raz pierwszy wigilia Caritasu odbyła się na tak dużą skalę. 

 

Caritas: 575 tys. kg żywności trafi przed świętami do blisko 89 tys. potrzebujących

 

 

XV Zbiórka Żywności została przeprowadzona 7 i 8 grudnia. Prawie 30 tys. wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritasu i Szkolnych Kół Caritasu w całej Polsce zbierało w 2,5 tys. sklepów żywność, z której powstaną świąteczne paczki dla potrzebujących.

 

Żywność zbierana była m.in. w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Mila, POLOmarket, Netto, Stokorotka, Społem i Auchan. W akcję włączyła się po raz kolejny również sieć Tesco, w której sklepach wolontariusze Caritasu zebrali ponad 47 tys. kg żywności. Tesco dodatkowo przekaże Caritasowi darowiznę w wysokości 20 proc. całkowitej wartości zebranych produktów w sklepach tej sieci. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie