Twórcy neonazistowskiej strony internetowej aresztowani w Hiszpanii

Świat
Twórcy neonazistowskiej strony internetowej aresztowani w Hiszpanii
joffi/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

Hiszpańska policja poinformowała w sobotę, że aresztowała trzech mężczyzn określanych przez nią jako "twórcy hiszpańskiej wersji jednej z najbardziej wpływowych neonazistowskich stron internetowych" na świecie.

Mężczyźni w wieku od 21 do 23 lat zostali aresztowani w Barcelonie, Tarragonie i Saragossie na północnym wschodzie Hiszpanii.

 

"Byli administratorami hiszpańskiej wersji strony internetowej, propagującej treści antysemickie, rasistowskie i homofobiczne" i "zasilali hiszpańską wersję pewnej "gazety internetowej ze Stanów Zjednoczonych" propagującej ideologię neonazistowską i postać Adolfa Hitlera" - podała policja w komunikacie.

 

50 tysięcy subskrybentów

 

Grupą kierował 29-letni Hiszpan mieszkający w Szwajcarii, którego strony internetowe są punktem odniesienia dla neofaszystów na całym świecie.

 

"Dobrze znany w sieci osobnik miał rozpocząć swą działalność prowadzeniem bloga pod tytułem »alerta judiada« (»alert żydostwo«), na którym głównie publikował artykuły i nagrania wideo o treści antysemickiej, ale również skierowane przeciwko społeczności LGBT i ruchom feministycznym; miał około 50 tysięcy subskrybentów" - podały źródła policyjne.

 

Operacja w Hiszpanii została przeprowadza we współpracy z Europolem i szwajcarską policją. Według hiszpańskiej policji trójka zatrzymanych używała fałszywych tożsamości i serwerów komputerowych za granicą, aby ukryć swoje miejsce zamieszkania.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie