Zamiast śniadania w plecakach haszysz. Możliwe masowe badania uczniów we Włoszech

Świat
Zamiast śniadania w plecakach haszysz. Możliwe masowe badania uczniów we Włoszech
Pexels/public domain

- W szkołach w regionie Wenecja Euganejska na północy Włoch jest dużo narkotyków i dlatego należy poddać wszystkich uczniów badaniom na ich obecność - proponują to tamtejsze władze oświatowe. Ostrzegły, że młodzież czasem zamiast śniadania ma w plecakach haszysz.

Propozycję masowych testów narkotykowych przedstawiła szefowa regionalnego wydziału do spraw oświaty Elena Donazzan, według której byłby to sposób na zatrzymanie coraz bardziej masowego zjawiska zażywania substancji odurzających w szkołach.

 

W wywiadzie radiowym Donazzan przyznała: "Codziennie otrzymujemy sygnały o znajdowaniu narkotyków w placówkach szkolnych".

 

Jak zaznaczyła, zażywanie ich szerzy się, również z powodu mody, jaką kreują "prowokacyjne piosenki popularne wśród młodzieży".

 

"Zachowanie atrakcyjne"

 

"Nastolatki chodzą do szkoły, mając w plecaku nie drugie śniadanie, ale skręty z haszyszu czy marihuany bądź inne substancje pobudzające i halucynogenne" - podkreśliła kurator.

 

Wyraziła opinię, że najbardziej niepokojące jest to, że młode pokolenie nie uważa zażywania narkotyków za coś szkodliwego. Przytoczyła wyniki krajowych sondaży, wskazujących, że dla ponad połowy z nich jest to zachowanie "społecznie do zaakceptowania czy wręcz atrakcyjne".

 

Dlatego zdaniem Eleny Donazzan w ramach badań kontrolnych uczniowie powinni być badani też na obecność narkotyków. Jak dodała, wyniki tych testów należałoby uwzględniać przy wystawianiu ocen z zachowania, a w przypadku stwierdzonego regularnego zażywania uczeń mógłby nie dostać promocji do następnej klasy.

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie