Scheuring-Wielgus przekazała kard. Nyczowi kopertę. "To prawda ws. ks. Jankowskiego"

Polska

"Życzyłam księdzu kardynałowi (Kazimierzowi Nyczowi - red.), żeby 2019 był przełomowy, jeśli chodzi o walkę z pedofilią w kościele" - napisała Joanna Scheuring-Wielgus po spotkaniu opłatkowym w Sejmie. Kamera Polsat News uchwyciła moment, w którym posłanka partii Teraz! wręcza kardynałowi kopertę. "Przekazałam kopię listu do Episkopatu ws. ks. Jankowskiego" - powiedziała Scheuring-Wielgus.

W piątek o godz. 11 w hallu głównym Sejmu odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe, w którym wzięli udział m.in. kardynał Kazimierz Nycz, marszałkowie Sejmu i Senatu, oraz posłowie i senatorowie.

 

Odczytano fragment Pisma Świętego, a kardynał pobłogosławił opłatki. Po wysłuchaniu wystąpienia kardynała i wspólnej modlitwie posłowie łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Uroczystość uświetnił występ zespołu "Mazowsze".

 

Kamery Polsat News zarejestrowały moment, w którym posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, łamiąc się opłatkiem z kard. Nyczem, wręcza duchownemu kopertę. Scheuirng-Wielgus towarzyszył lider partii Teraz! Ryszard Petru.

 

"Żeby powstała komisja"

 

"To była dla mnie pierwsza okazja by tu, w sejmie spotkać się z przedstawicielem episkopatu. Jak dotąd nigdy nikt nie przyszedł na żadną konferencję ani debatę dotyczącą pedofilii w kościele organizowaną przez Fundację »Nie lękajcie się«" - poinformowała posłanka na Facebooku.

 

Scheuring-Wielgus dodała, że życzyła księdzu kardynałowi, "żeby 2019 był przełomowy jeśli chodzi o walkę z pedofilią w kościele". "Żeby powstała komisja, która zbada skalę zjawiska i żeby winni byli karani" - wyjaśniła.

 

Jak dodała, zaprosiła kard. Nycza na prezentację zaktualizowanej mapy pedofilii w polskim Kościele, która ma się odbyć 7 stycznia w Sejmie.

  

"Przekazałam też kopię listu do episkopatu, w którym wskazuję jak bardzo kuria Gdańska mija się z prawdą w sprawie ks. Jankowskiego" - napisała Scheuring-Wielgus.

 

 

Jadą do Watykanu

 

Fundacja "Nie lękajcie się" pomagająca ofiarom księży pedofilów opublikowała na początku października mapę sprawców i pokrzywdzonych. Początkowo było na niej ponad 300 przypadków, a w ciągu kolejnych tygodni do twórców mapy zgłosiło się już kilkaset kolejnych osób.

 

Prezesem fundacji jest Marek Lisiński. W tworzeniu mapy brał dział także adwokat Artur Nowak, dziennikarka Agata Diduszko-Zyglewska oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

 

Scheuring-Wielgus poinformowała w programie "Polityka na ostro" w Polsat News, że w lutym twórcy mapy kościelnej pedofilii jadą do Watykanu. - Jedziemy do papieża Franciszka, mamy umówione spotkanie - dodała.

zdr/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie