Rosyjski "najnowocześniejszy robot na świecie" okazał się człowiekiem

Świat

- Znam matematykę dobrze, ale chcę się nauczyć rysować - mówił robot Borys przedstawiony przez rządową telewizję "Rossija24" jako najnowocześniejszy na świecie. Okazało się, że to człowiek w przebraniu. Strój oferuje jedna z firm za 3 tys. dolarów. 

Reporter rządowej telewizji uczestniczący w targach robotyki "Projektoria" relacjonował, że "robot Borys przed chwilą nauczył się tańczyć i jest w tym całkiem niezły". 

 

 

Eksperci zauważyli, że jednak coś jest nie tak. Zaczęli zadawać pytania o autentyczność robota. Szczególną uwagę zwracali na jego "zbyt dobrą płynność ruchów".

 

Media spółki MBKch, należącej do rosyjskiego opozycjonisty Michaiła Chodorkowskiego, opublikowały zdjęcia, na których widać osobę, nakładającą strój robota. Produkuje go firma Show Robots i oferuje za 3,8 tys. dolarów. Ten kostium-skafander ma nazwę Robot Alosza" i waży ok 10 kg. 

Organizatorzy forum "Projektoria" wydali oświadczenie, że ani przez moment nie twierdzili, iż Borys jest prawdziwym robotem. "Rossija24" usunęła materiał. 

maw/xdro/ The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie