Rada Atlantycka popiera zwiększoną obecność sił amerykańskich w Polsce

Świat
Rada Atlantycka popiera zwiększoną obecność sił amerykańskich w Polsce
MON/ R.Mniedło/11.LDKPanc

Grupa robocza Rady Atlantyckiej ds. rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie północno-wschodniej wstępnie poparła w czwartek koncepcję wzmocnienia obecności sił USA w Polsce. Ostateczny raport grupy zostanie przedstawiony na początku przyszłego roku.

Wstępne rekomendacje grupy roboczej obejmują m.in. stworzenie na terenie Polski stałych ośrodków szkoleniowych dla sił amerykańskich i wojsk NATO odpowiadające poziomem oferowanych możliwości używanym obecnie do tego celu bazom na terenie Niemiec, a także rozmieszczenie w Polsce jednej brygady amerykańskich sił lądowych obecnych w naszym kraju na zasadzie ciągłej rotacji i "korzystającej ze stałej infrastruktury”.

 

W skład grupy roboczej, której pracami kierują wspólnie Alexander "Sandy" Vershbov, b. ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO i emerytowany gen. Phillip M. Breedlove - były głównodowodzący siłami NATO w Europie, wchodzi szereg doświadczonych ekspertów militarnych z prywatnych placówek badawczych. Została ona utworzona we wrześniu bieżącego roku w reakcji na przedstawioną przez władze RP w kwietniu b.r. propozycję zlokalizowania w naszym kraju stałej bazy wojsk amerykańskich. Miałoby to kosztować kosztem do 2 mld USD.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie