Policjanci w Hadze przeszli kurs języka polskiego. Uczyli się też polskich zwyczajów

Świat
Policjanci w Hadze przeszli kurs języka polskiego. Uczyli się też polskich zwyczajów
politie.nl

Trzymiesięczna nauka języka i wiedzy o polskiej kulturze oraz warsztaty poświęcone sprawom, które "odgrywają istotną rolę w życiu Polaków w Holandii" - taki kurs przeszli policjanci z Hagi. Portal ad.nl podkreśla, że w mieszka tam ok. 20 tys. migrantów z Polski. - Z powodu bariery językowej i wyobrażeń dotyczących naszej pracy często trudno jest nawiązać z nimi kontakt - mówi jeden z policjantów.

Kurs rozpoczął się w połowie września. Wzięło w nim udział 17 funkcjonariuszy policji w Hadze.

 

Szkolenie składało się z 10 lekcji. Oprócz nauki podstaw języka były też "warsztaty poświęcone tematom, które odgrywają istotną rolę w życiu Polaków w Holandii". Policjanci poznali m.in. polskie tradycje i problemy, z którymi mierzą się Polacy mieszkający w Hadze.

 

Odwiedzili także firmy, które zatrudniają pracowników z Polski. "Kolejną ważną częścią kursu były rozmowy z Polakami, którzy mieszkają lub pracują w pobliżu" - głosii komunikat na stronie holenderskiej policji.

 

Portal ad.nl nazywa Hagę "niekwestionowaną stolicą Polaków". Mieszkać ma w niej około 20 tys. osób polskiego pochodzenia. "Nic dziwnego więc, że policja regularnie zajmuje się migrantami z Europy Wschodniej" - zauważa ad.nl.

 

"Mają odmienny pogląd na tutejszą policję"

 

Jedną z uczestniczek kursu była dzielnicowa Sacha Kipping. - W moim sąsiedztwie mieszka wielu Polaków i czułam potrzebę zrobienia kursu językowego - powiedziała Kipping cytowana w policyjnym komunikacie. Policjant Mohamed Ouadai zauważył z kolei, że "często trudno jest nawiązać kontakt z Polakami z powodu bariery językowej".

 

Jak dodała Kipping, "znajomość podstaw polskiego nie tylko ułatwi pracę, ale wpłynie na większe zaufanie do policji".

 

- Polacy zazwyczaj znają policję tylko z Polski. W rezultacie często mają oni odmienny pogląd na tutejszą policję. Wiele osób nie ma pojęcia, co mogę dla nich zrobić jako dzielnicowa i z czym mogą się do mnie zwrócić - wyjaśniła.

zdr/dro/ polsatnews.pl, ad.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie