Minister rolnictwa odwołał zastępcę głównego lekarza weterynarii za import tuczników z Litwy

Polska
Minister rolnictwa odwołał zastępcę głównego lekarza weterynarii za import tuczników z Litwy
PAP/Radek Pietruszka

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, w piątek odwołał zastępcę głównego lekarza weterynarii ds. zdrowia zwierząt Krzysztofa Jażdżewskiego. Decyzja jest efektem zgody lekarza na import tuczników ze strefy objętej ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. W czwartek Ardanowski wstrzymał wwóz świń do Polski świń z tzw. stref czerwonych ASF.

W piątek minister rolnictwa odwołał zastępcę głównego lekarza weterynarii ds. zdrowia zwierząt oraz ds. Unii Europejskiej i współpracy z zagranicą Krzysztofa Jażdżewskiego - podał na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Weterynarii.

 

Minister odpowiada na apel rolników

 

Decyzja Ardanowskiego spowodowana jest protestami rolników, którzy domagali się wstrzymania importu świń z tzw. stref czerwonych, a więc miejsc, gdzie występuje wirus Afrykańskiego Pomoru Świń. Sytuacja polskich producentów trzody chlewnej jest trudna ze względu na liczne ogniska tej choroby w kraju. Sprowadzanie tuczników z zagranicy było, w opinii protestujących, dodatkową bolączką dla rolników, ponieważ producenci mięsa wieprzowego z tych stref mają problemy z utylizacją lub ze sprzedażą mięsa w kraju.

 

- Moim obowiązkiem jest dbanie o polskich rolników. Nie mam żadnego wpływu na swobodny obrót wieprzowiną i świniami z terenów wolnych od ASF. Nie może być jednak tak, że świnie utrzymywane przez naszych rolników przerastają, a do Polski sprowadzane są zwierzęta ze strefy czerwonej, od naszego sąsiada - podkreślił minister.

Ardanowski zapowiedział w środę, że zwolni osobę, która zgodziła się na import tuczników ze strefy objętej ograniczeniami. Chodziło o przypadki sprowadzania świń i mięsa z terenów objętych ograniczeniami tzw. strefy czerwonej z Litwy do dwóch zakładów przetwórczych w Polsce.

 

W piątek ze stanowiskiem zastępcy głównego lekarza weterynarii musiał pożegnać się Krzysztof Jażdżewski, który pełnił funkcję Głównego Lekarza Weterynarii w latach 2004-2006 oraz Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii w latach 2006-2018.

 

Litwa grozi skierowaniem sprawy do KE 

 

Resort poinformował, że minister Ardanowski rozmawiał w tej sprawie z ministrem rolnictwa Republiki Litewskiej Giedriusem Surplysem. Zakwestionował on tę decyzję uznając ją za niezgodną z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Litewski minister zapowiedział skierowanie sprawy do Komisji Europejskiej.

 

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie