Raport jest od października dostępny na stronie KNF i dotyczy sytuacji SKOK-ów w drugim kwartale 2018 r.  Wg gazety, wnikliwi analitycy mogą z niego wywnioskować, jak fatalny jest stan całego systemu.

 

"Informacja na ten temat powinna się znaleźć we wstępie, w głównych wnioskach opracowania, ale po prostu zabroniono jej tam umieszczać"- mówi "GW" były urzędnik Komisji.

 

"I wskazuje na 33. stronę raportu. Jest tam informacja, że aż 78 proc. pieniędzy, którymi dysponują SKOK-i (depozyty klientów), jest ulokowanych w kasach wykazujących straty. To ogromny wzrost w stosunku do poprzednich okresów, bo jeszcze w marcu było to 9,5 proc. - To znaczy, że kryzys systemu mógł dotknąć nawet największych kas - wyjaśnia nasz informator - napisała gazeta.

 

Ziobro: Bierecki był przesłuchiwany

 

 

- Po pierwsze pan Bierecki został przesłuchany oczywiście w tej sprawie. Po drugie wyjaśniamy zaniechania wszystkich organów państwa, które w tej sprawie mogły dopuścić się zaniechań. To śledztwo jest wielowątkowe, jednym z wątków jest też analiza sprawy Kasy Krajowej - mówił Zbigniew Ziobro.

 

W środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski stwierdził na konferencji prasowej, że Grzegorz Bierecki, senator PiS i wieloletni szef Kasy Krajowej SKOK, był przesłuchany w tej sprawie. - Z tego, co wiem, to został już przesłuchany, chyba w lipcu tego roku - mówił Święczkowski. Jeszcze tego samego dnia Bierecki zaprzeczył, że był przesłuchiwany.