"Rz": służby nie wiedzą, gdzie przebywa co czwarty przestępca z rejestru pedofilów

Polska
"Rz": służby nie wiedzą, gdzie przebywa co czwarty przestępca z rejestru pedofilów
Polsat News

Służby nie wiedzą, gdzie przebywa co czwarty przestępca seksualny, który jest w publicznej bazie - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Rejestr Sprawców na Tle Seksualnym - od stycznia dostępny w internecie - miał za zadanie zwiększyć kontrolę nad pedofilami, którzy po opuszczeniu więzienia wracają do społeczeństwa" - czytamy w dzienniku.

 

Jak powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przestępcy krzywdzący dzieci muszą się liczyć z "bardzo surowymi konsekwencjami". - Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem - podkreślił.

 

Gazeta podaje, że w rejestrze ogólnodostępnym znajduje się 768 nazwisk i fotografii przestępców, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem.

 

"Podane są miejsca ich przebywania. Kłopot w tym, że - jak wyliczyła »Rz« - aż przy 190 nazwiskach jest adnotacja: »wezwany do potwierdzenia miejsca pobytu« (46 osób) lub »w trakcie weryfikacji« (144 osoby). To oznacza, że blisko 25 proc. pedofilów jest poza kontrolą służb i nie wiadomo, gdzie przebywają" - czytamy.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze