Premier Izraela wprowadza środki bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu. To "wyrównanie rachunków"

Świat
Premier Izraela wprowadza środki bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu. To "wyrównanie rachunków"
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Benjamin Netanjahu nakazał w czwartek wprowadzenie środków bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu w reakcji na ataki, w których zginęło dwóch izraelskich żołnierzy. Netanjahu mówił o "wyrównaniu rachunków". Premier nakazał m.in. aresztować bojowników Hamasu i wzmocnić siły izraelskie w regionie.

Szef rządu nakazał przyspieszoną rozbiórkę domów napastników w ciągu 48 godzin, a także zintensyfikowanie aresztowań bojowników Hamasu na Zachodnim Brzegu oraz wzmocnienie sił izraelskich w regionie. Polecił też wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia na drogach i w punktach kontrolnych - podała Kancelaria Netanjahu. Dodano również, że premier zdecydował również o zalegalizowaniu tysięcy domów żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu, które - jak to określił - zostały zbudowane w "dobrej wierze", lecz których status jest niejasny.

 

Dwóch Izraelczyków nie żyje, siedmioro - rannych

 

Premier Izraela powiedział, że czwartkowe ataki to "duży cios" dla kraju.

 

- Wyrównamy rachunki z tymi, którzy to zrobili - przestrzegł Netanjahu podczas uroczystości wojskowej. - Naszą przewodnią zasadą jest to, że każdy, kto nas skrzywdzi lub próbuje nas skrzywdzić, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności - dodał.

 

Wcześniej w czwartek na Zachodnim Brzegu, w pobliżu żydowskiego osiedla Ofra na północ od Ramallah, napastnik otworzył ogień do stojących opodal żołnierzy i cywilów, zabijając dwóch izraelskich wojskowych i raniąc trzeciego. Tego samego dnia w Jerozolimie Wschodniej Palestyńczyk ranił nożem dwóch izraelskich policjantów, zanim został zastrzelony, a na Zachodnim Brzegu palestyński kierowca staranował samochodem izraelskich żołnierzy, raniąc jednego z nich. Wojsko otworzyło ogień, zabijając kierowcę.

 

Nielegalne domy 

 

Premier Izraela zwrócił się również do swej administracji, aby zbadała możliwość budowy 82 nowych mieszkań na osiedlu Ofra, choć w świetle prawa międzynarodowego wszystkie żydowskie osiedla budowane na okupowanych przez Izrael terenach palestyńskich są nielegalne, bez względu na ich status w prawie izraelskim. Izraelskie władze rozróżniają osiedla, które zostały zatwierdzone, i takie, które powstały "na dziko" bez zezwolenia, ale zasadniczo są tolerowane przez izraelski rząd. 


Według danych z 2016 r. oficjalnie na Zachodnim Brzegu wybudowano 120 osiedli żydowskich. Nielegalnie powstało 55 osiedli liczących w sumie ok. 4 tys. mieszkań; są one tolerowane przez izraelskie władze, mimo żydowskie osadnictwo jest uważane przez znaczną część społeczności międzynarodowej za główną przeszkodę dla trwałego pokoju z Palestyńczykami, ponieważ zagroziłoby rozwiązaniu dwupaństwowemu.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie