Czaputowicz: dyskusja o reparacjach to część pamięci historycznej; Maas: zamknięta kwestia

Świat
Czaputowicz: dyskusja o reparacjach to część pamięci historycznej; Maas: zamknięta kwestia
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Polacy mają prawo rozmawiać o ogromie strat i ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; tocząca się w Polsce dyskusja na temat reparacji to część naszej pamięci historycznej - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz po zakończeniu rozmów z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem w Berlinie. - Nadal uważamy, że wszystkie kwestie są zamknięte - odpowiedział szef niemieckiego MSZ.

Czaputowicz podkreślił na wspólnej konferencji ministrów, że Polska i Niemcy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat historii wzajemnych stosunków "ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia II wojny światowej". Wspólnym inicjatywom w tym zakresie sprzyjać będzie - według niego - przyszłoroczna 80. rocznica wybuchu tej wojny.

 

Minister zaznaczył w tym kontekście, że "dojrzałe relacje polityczne to także umiejętność rozmawiania o trudnych kwestiach", do których "w przypadku Polski i Niemiec należy tragiczna spuścizna II wojny światowej".

 

- Naszym zdaniem Polacy mają prawo rozmawiać na temat ogromu strat, ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; dyskusja na temat reparacji, która toczy się w Polsce, głównie w parlamencie i w środowiskach eksperckich, także z udziałem ekspertów niemieckich, to część naszej pamięci historycznej - oświadczył Czaputowicz.

 

W Warszawie obędzie się spotkanie w formacie okrągłego stołu

 

Minister mówił też o wkładzie, jaki do relacji między sąsiadami wnosi polska społeczność w Niemczech i niemiecka w Polsce. - Umówiliśmy się, i to jest ważna decyzja, że już na początku roku w Warszawie odbędzie się spotkanie w formacie okrągłego stołu, które przedyskutuje relacje dotyczące właśnie naszych wzajemnych środowisk - poinformował.

 

Heiko Maas został zapytany o stanowisko Niemiec ws. reparacji wojennych wobec Polski. - Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że po podpisaniu "Traktatu dwa plus cztery" (z 1990 r. - red.) wszystkie kwestie są zamknięte - odpowiedział.

 

- Oczywiście śledzimy dyskusję w Polsce. Jest też dyskusja w polskim parlamencie na ten temat. Rezultaty tej dyskusji będą z pewnością dla nas tematem - ale także te podnoszone roszczenia z przeszłości - i nasze stanowisko jest bez zmian - mówił Maas.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie