Były proboszcz w Grądach-Woniecku ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich. Twa śledztwo ws. pedofilii

Polska
Były proboszcz w Grądach-Woniecku ma zakaz pełnienia funkcji kapłańskich. Twa śledztwo ws. pedofilii
Zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/ Senlay

Prokuratura w Łomży postawiła byłemu proboszczowi zarzut przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletniego. Śledztwo trwa. Podejrzany ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz, decyzją diecezji łomżyńskiej, zakaz pełnienia funkcji kapłańskich oraz noszenia stroju duchownego.

Decyzja kurii diecezji łomżyńskiej podyktowana była doniesieniami medialnymi, z których wynikało, że duchowny pełni obowiązki kapłańskie, we wskazanym przez biskupa miejscu pobytu w ośrodku w Czerwonym Borze. Kuria zaprzecza.

 

Po otrzymaniu zgłoszenia biskup łomżyński natychmiast podjął decyzje dotyczące ograniczenia posługi kapłańskiej tego duchownego. Odwołany został z funkcji proboszcza i nie został mu powierzony żaden inny urząd czy funkcja o charakterze duszpasterskim. Zostało mu wskazane miejsce pobytu w ośrodku w Czerwonym Borze, gdzie ze wszystkich funkcji kapłańskich mógł jedynie prywatnie odprawiać mszę św. w kaplicy znajdującej się na terenie tego ośrodka - zaznacza rzecznik kurii ks. Jan Krupka.

 

Jednocześnie ks. Krupka dodaje, że wobec w aktualnej sytuacji duchowny "otrzymał zakaz pełnienia wszystkich funkcji kapłańskich oraz zakaz noszenia stroju duchownego, pozostając w ośrodku w Czerwonym Borze".

 

Podejrzany o przestępstwa seksualne i rozpijanie maloletniego 

 

Były proboszcz parafii w Grądach-Woniecku podejrzany jest o to, że w tej miejscowości, w nieokreślonym czasie w latach 2009-2013, "działając w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru", kilkakrotnie doprowadził małoletniego poniżej lat 15 do "poddania się innym czynnościom seksualnym" i prezentował mu wykonanie innej czynności seksualnej. Kolejny zarzut dotyczy sytuacji, w której ten sam małoletni został doprowadzony do poddania się innym czynnościom seksualnym, za które "udzielono korzyści majątkowej".

 

Duchowny podejrzany jest też o rozpijanie małoletniego.

 

Po postawieniu zarzutów ksiądz złożył wyjaśnienia, które w śledztwie są weryfikowane. Śledczy zastosowali wobec niego tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: zakaz opuszczania kraju, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz z zakazem organizowania spotkań z udziałem małoletnich i uczestniczenia w takich spotkaniach.

 

Śledztwo trwa, zarzuty ani środki zapobiegawcze nie zostały zmienione. Termin zakończenia postępowania przygotowawczego na razie nie jest znany.

 

W połowie października kuria diecezjalna w Łomży informowała, że do delegata biskupa łomżyńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie dotyczące proboszcza tej parafii. Kuria zaznaczała wówczas m.in., że duchowny zrezygnował z urzędu proboszcza i że rezygnacja została przyjęta.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie