W. Brytania: dwie londyńskie taksówki trafią do polskich Sprawiedliwych

Świat
W. Brytania: dwie londyńskie taksówki trafią do polskich Sprawiedliwych
Facebook From the Depths/

Dwie londyńskie taksówki trafią w grudniu do Polski, gdzie będą pomagały w przemieszczaniu się ok. 200 polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata - poinformowano podczas inauguracji kampanii "Silent Hero Taxi" w brytyjskim parlamencie.

Akcja, której nazwa można przetłumaczyć na język polski jako "Taksówka dla cichych bohaterów", została zorganizowana przez polsko-żydowską fundację From The Depths, londyński klub piłkarski Chelsea FC oraz urodzonego w Krakowie 92-letniego Edwarda Mosberga, ocalałego z Holokaustu, który był m.in. więźniem niemieckich nazistowskich obozów w Płaszowie i Mauthausen.

 

W ramach inicjatywy dwie londyńskie czarne taksówki, które są jednym ze znaków rozpoznawczych brytyjskiej stolicy, trafią w grudniu do Polski, gdzie będą bezpłatnie udostępniane polskim Sprawiedliwym, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

 

- Mając na względzie fakt, że ocalałych i ich wybawców jest wśród nas coraz mniej, musimy zastanowić się, jak zapewnić przyszłym pokoleniom pełną wiedzę na temat tej trudnej i bolesnej historii. Wierzymy również, że los Sprawiedliwych, niezwykłych osób, którzy nie są Żydami, a ryzykowali wszystko, by ich ratować, jest dziś ważniejszy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes From The Depths, Jonny Daniels.

 

"Taksówka dla cichych bohaterów"

 

Organizatorzy akcji zauważyli, że Sprawiedliwi mają coraz większe trudności w przemieszczaniu się, bo "dojazd do takich miejsc jak apteka czy sklep to bardzo często długa podróż autobusem czy tramwajem, wiążąca się z wieloma przesiadkami (...), a pieniądze, które otrzymują z różnych źródeł, przeznaczane są na najbardziej podstawowe potrzeby bądź na rzecz ich rodzin".

 

Jak zapewnił, przekazane na rzecz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata taksówki będą do ich stałej dyspozycji, aby ułatwić im codzienne życie. Edward Mosberg przypomniał z kolei, że "Polska była jedynym krajem, w którym za próbę uratowania Żyda groziła kara śmierci, tak jak groziło to rodzinie Ulmów w Markowej".

 

- Powinniśmy pomóc Sprawiedliwym, by mogli przezwyciężać niedogodności dnia codziennego, a ten projekt zdecydowanie w tym pomaga - zaznaczył.

 

Inaugurujące kampanię wydarzenie w jednej z prywatnych sal brytyjskiego parlamentu zostało zorganizowane we współpracy z urodzonym w Warszawie posłem brytyjskiej Partii Konserwatywnej Danielem Kawczyńskim.

 

W uroczystości wziął również udział ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki oraz były trener Chelsea FC i West Ham United Avram (Abraham) Grant, który w czerwcu 2016 roku przyjął polskie obywatelstwo - jego ojciec Meir Granat urodził się w Mławie.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie