Rosjanka podejrzana o szpiegowanie w USA na rzecz Moskwy. Gotowa przyznać się do winy

Świat
Rosjanka podejrzana o szpiegowanie w USA na rzecz Moskwy. Gotowa przyznać się do winy
AP

Oczekuje się, że przebywająca w amerykańskim areszcie 29-letnia Rosjanka Maria Butina, podejrzewana o próby wpływania na politykę USA wobec Rosji, w tym tygodniu przyzna się do winy w następstwie porozumienia między jej prawnikami a amerykańskimi oskarżycielami.

Nie wiadomo jakie warunki zawiera umowa. Na środę zaplanowana jest rozprawa sadowa w sądzie w Waszyngtonie.

 

Wcześniej w poniedziałek ABC News podało, że Butina będzie współpracować z federalnymi, stanowymi i lokalnymi władzami USA.

 

Rosjanka, która przybyła do USA w związku ze studiami na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie, przebywała w Stanach Zjednoczonych na wizie studenckiej. Miała podejmować próby nawiązania bliskich kontaktów z politykami w USA za pośrednictwem Krajowego Związku Strzeleckiego (National Rifle Association), z którym blisko współpracowała.

 

We wrześniu waszyngtoński sąd odmówił zwolnienia Butiny z aresztu do czasu procesu.

 

Wcześniej, w lipcu, ten sam sąd okręgowy w Waszyngtonie odrzucił wniosek o zwolnienie jej za kaucją.

Rosjankę aresztowano 16 lipca pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych.

 

W okresie kampanii poprzedzającej amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r. Butina starała się - dzięki stworzeniu "poufnych kanałów łączności" - doprowadzić do spotkania pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a kandydatem do otrzymania nominacji GOP Donaldem Trumpem.

 

Władze amerykańskiego resortu sprawiedliwości ujawniły, że w latach 2015-17 Rosjanka była prowadzona przez rosyjskiego funkcjonariusza rządowego wysokiej rangi, znajdującego się na liście rosyjskich oficjeli objętych sankcjami nałożonymi przez ministerstwo finansów USA. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie