Polska flaga na Marsie. Sonda InSight przesłała zdjęcia

Technologie

NASA opublikowała najnowsze zdjęcia przesłane przez sondę InSight. Widać na nich polską flagę, którą umieszczono na korpusie amerykańskiej sondy. Wylądowała ona na Czerwonej Planecie kilkanaście dni temu. Polscy naukowcy opracowali jedno z kluczowych urządzeń, w które sonda jest wyposażona.

Polska flaga została umieszczona na metalowej płytce przymocowanej do sondy. Są tam flagi wszystkich krajów, które uczestniczą w misji InSight. Flagi mają także znaczenie praktyczne. Używa się ich do ustawiania kolorów w kamerach sondy.


Lądownik ma zbadać wnętrze czerwonej planety. Do tego celu służyć będzie mechanizm "Kret HP3" - zaprojektowany przez polską firmę Astronika we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, ośrodkami badawczymi i innymi firmami - który ma się wbijać w marsjańską glebę. Dzięki temu dowiemy się, co znajduje się kilka metrów pod powierzchnią Marsa. Te badania mogą być wykorzystane kiedyś przy budowie bazy dla ludzi.

 

"Kret HP3" to pierwszy kompletny mechanizm dostarczony przez polski przemysł dla tak istotnej amerykańskiej misji kosmicznej.

 

Amerykańska sonda InSight została wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg (USA) w maju 2018 r. Po trwającej sześć miesięcy podróży, podczas której przebyła 300 milionów mil (483 miliony kilometrów) wylądowała 26 listopada na Czerwonej Planecie. 

 

Misja zakończy się po upływie roku marsjańskiego, czyli za 2 lata.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie