Mosbacher: cieszę się, że miałam okazję poznać przewodniczącego PO

Polska
Mosbacher: cieszę się, że miałam okazję poznać przewodniczącego PO
PAP/Jakub Kamiński

"Cieszę się, że miałam dziś okazję poznać przewodniczącego Platformy Obywatelskiej (Grzegorza Schetynę - red.) i dowiedzieć się więcej o różnorodności partii politycznych w Polsce" - napisała we wtorek wieczorem na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher po spotkaniu z liderem PO.

We wtorek po południu w Sejmie odbyło się spotkanie szefa PO, który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, z ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Schetyna powiedział dziennikarzom, że do rozmowy doszło z inicjatywy ambasador i dotyczyła ona relacji polsko-amerykańskich.

 

Lider PO poinformował, że Mosbacher w trakcie spotkania z nim bardzo dużo czasu poświęciła sprawie zniesienia wiz do USA dla Polaków. Zaznaczył, że ambasador we wcześniejszych wypowiedziach zobowiązała się, iż do końca 2019 roku wizy dla Polaków zostaną zniesione.

 

- Widzę, że jest dobry plan i dobry pomysł, o którym pani ambasador mówiła, żeby poziom odmów (wydania Polakom wiz) zmniejszył się do tych krytycznych 3 proc. Widzę, że pani ambasador ma to dobrze przygotowane. Mówiła o pomysłach, żeby tak się stało. Widzę, że to jest dla niej ważne. Gdyby tak się stało, to rzeczywiście przeszłaby do historii relacji polsko-amerykańskich - mówił Schetyna.

 

Według lidera PO rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa, współpracy w NATO i budowy bazy amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Redzikowie.

 

Jak zaznaczył Schetyna, "warto, by ze strony rządu i opozycji był wspólny komunikat, że relacje polsko-amerykańskie są bardzo ważne". "To jest nasz strategiczny partner od wielu lat i chcemy to równolegle podkreślać" - powiedział Schetyna. Jak dodał, "szczególnie w roku wyborczym strona amerykańska musi wiedzieć, że relacje polsko-amerykańskie zawsze będą specjalne i zawsze będą na bardzo wysokim poziomie".

 

"Umówiliśmy się na następne"

 

- Zależy mi na tym, by opinia (ambasador) o Polsce była budująca polską pozycję w Stanach Zjednoczonych, ale uważam także, że rola Polski w trudnym roku wyborczym musi być też taka, jaka była w latach poprzednich, to znaczy Polska powinna spełniać szczególną rolę w relacjach UE z USA i dużo o tym mówiliśmy - relacjonował lider PO.

 

- (Rozmawialiśmy) też o tym, co jest troską pani ambasador: kwestia wolności mediów w Polsce, amerykańskich inwestycji w Polsce, trójpodziału władzy, relacji demokratycznych i biznesowych, które są w naszym kraju - relacjonował Schetyna.

 

- Ambasador bardzo twardo broni zasad podstawowych, fundamentalnych. Mówiliśmy o wartościach, które są podstawowe dla ludzi wolności i to na pewno bardzo wyraźnie potwierdziła - dodał.

 

- Bardzo dobrze oceniam to spotkanie, umówiliśmy się na następne - powiedział Schetyna.

 

Mosbacher powiedziała dziennikarzom, że spotkanie miało charakter kurtuazyjny.

 

- Reprezentuję wszystkich Amerykanów, którzy mają różne przekonania polityczne, stąd mam przekonanie, że powinnam spotkać się z Polakami o różnych poglądach politycznych. To było spotkanie kurtuazyjne, chciałam po prostu przedstawić się i spotkać się z liderem drugiej strony (sceny politycznej - red.) - mówiła ambasador dziennikarzom.

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze