Kolejny rekord na rynku sztuki - ponad 7 mln zł za prace Fangora

Kultura

Padł nowy rekord Polski na rynku sztuki - 7 mln 11 tys. zł. Kwotę tę uzyskano za pięć op-artowskich prac Wojciecha Fangora podczas wtorkowej aukcji dzieł sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

Wyceniony na 6 mln zł obiekt to grupa pięciu najwcześniejszych spośród dojrzałych op-artowskich prac Wojciecha Fangora, które powstały w latach 1961-62.

 

Pięć obrazów pochodzących z prywatnej kolekcji łączy bezpośrednie odniesienie do najważniejszej wystawy Wojciecha Fangora - "Studium przestrzeni", pierwszej na świecie instalacji przestrzennej, która wytyczyła nowy kierunek w sztuce i wpłynęła na światowy op-art - podano w katalogu przedaukcyjnej wystawie.

 

Licytowana praca Fangora to pozycja nr 75 aukcji; jej wartość eksperci wyceniają nawet między 4-6 milionów złotych.

 

- To Fangor osiąga w tej chwili bardzo wysokie ceny sprzedaży i istnieje niesamowite zainteresowanie wśród kolekcjonerów tym artystą (...) Ceny uzyskiwane za jego prace potwierdzają wzrostową tendencję - powiedział Rafał Kamecki, ekspert rynku sztuki, autor portalu Artinfo.pl.

 

- To ważne dla rynku sztuki; widać, że są w Polsce klienci, którzy mogą zapłacić określoną sumę licytując jedną pozycję w katalogu, składającą się, jak właśnie w przypadku Fangora, z pięciu prac. Na świecie zdarzały się takie sprzedaże, np. w roku 2010 za trzy prace Romana Opałki, ujęte w katalogu jako jedna pozycja, zapłacono 800 tys. funtów, co równało się wtedy 1 mln 270 tys. dolarów. W świat poszła informacja, że "obraz Opałki poszedł za tę wysoką kwotę, a faktycznie uzyskano ją za trzy osobne prace" - wyjaśnił.

 

- Tak naprawdę, najwyższą cenę za pojedynczą pracę Fangora, jaką uzyskano na świecie i w Polsce jest obraz "M 39" z Domu Aukcyjnego DESA Unicum, który wraz z opłatą aukcyjną osiągnął 4 mln 72O tys. zł - podkreślił Kamecki. Obraz "M 39" Wojciecha Fangora został sprzedany na aukcji 29 listopada.

 

Najdroższą transakcję: 7 mln 360 tys. zł za cykl fotografii Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene’a odnotowano w DESA Unicum w 2014 roku.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie