We Włoszech sprzedano setki świątecznych choinek ze zniszczonych lasów

Świat
We Włoszech sprzedano setki świątecznych choinek ze zniszczonych lasów
EPA/CLAUDIO PERI

We Włoszech sprzedano w weekend setki choinek, które zostały wyrwane z korzeniami i przewrócone w czasie gwałtownych burz i wichur na przełomie października i listopada na północy kraju. Po drzewka ustawiały się kolejki, a zainteresowanie przerosło oczekiwania.

W lasach w kilku regionach kraju od Trydentu po Wenecję Euganejską i Friuli-Wenecję Julijską zniszczonych zostało w wyniku żywiołu ponad półtora miliona metrów sześciennych drzew. Wichury wyrządziły wielkie szkody w Dolomitach, a więc na obszarze, który stanowi wyjątkowo cenne dziedzictwo przyrody we Włoszech. Wszędzie tam leżą tysiące drzew, które łamały się jak zapałki i zostały wyrwane z korzeniami. Ich wywóz jest bardzo trudny, bo nieprzejezdnych jest wiele dróg.

 

Niektóre z drzew udało się jednak odzyskać i były w tak dobrym stanie, że postanowiono sprzedać je przed Świętami. Inicjatywie tej patronowali włoscy leśnicy.

 

Dwa duże świerki trafiły do Pałacu Prezydenckiego w Rzymie i pobliskiej rezydencji szefa państwa Castelporziano.

 

Setki choinek ze zdziesiątkowanych lasów na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy sprzedawano na targach zorganizowanych przez związek rolników Coldiretti w Rzymie, Mediolanie i innych miastach. Ich wysokość to 1,5-2 metry, a cena to 15 euro, czyli mniej niż w handlu.

 

Rolnicza organizacja podkreśliła, że nabywcy tych wyjątkowych drzewek pomogli w ten sposób zniszczonym terenom

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie