SANA: ostrzelano wrogie cele w pobliżu lotniska w Damaszku

Świat
SANA: ostrzelano wrogie cele w pobliżu lotniska w Damaszku
Reuters

Siły syryjskiej obrony powietrznej ostrzelały w niedzielę wrogie cele w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku - podała państwowa syryjska agencja prasowa SANA.

"Nasza obrona przeciwlotnicza przechwyciła wrogie cele powietrzne w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w południowym Damaszku" - przekazała syryjska agencja.

 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało na Twitterze o wybuchach w okolicach lotniska w Damaszku.

 

Armia Izraela: nie zestrzelono naszego samolotu

 

Pod koniec listopada syryjskie i rosyjskie media podały, że obrona przeciwlotnicza Syrii zestrzeliła izraelski samolot myśliwski, który wtargnął w jej przestrzeń powietrzną i że przechwyciła cztery pociski rakietowe. Armia Izraela zdementowała tę informację.

 

W połowie września syryjskie władze oskarżyły Izrael o dokonanie ataku rakietowego na międzynarodowe lotnisko w Damaszku. W ocenie Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka celem tamtego ataku były zlokalizowane w pobliżu lotniska składy broni, z których korzystały siły irańskie zaangażowane w Syrii oraz oddziały libańskiego Hezbollahu.

 

Dwa dni później syryjska obrona zestrzeliła rosyjski samolot bojowy z 15 wojskowymi na pokładzie biorąc go za maszynę izraelską. Ministerstwo obrony Rosji powiadomiło wówczas, że rosyjski Ił-20 został zestrzelony przez syryjską obronę przeciwlotniczą, ale całą odpowiedzialność za ten akt ponoszą siły izraelskie, które - zdaniem resortu - naraziły samolot na ostrzał syryjski.

 

Naloty na 200 syryjskich celów

 

Na początku września dowództwo izraelskiej armii podało, że w ciągu półtora roku lotnictwo Izraela przeprowadziło naloty na 200 celów na terytorium Syrii. Wszystkie obiekty były wykorzystywane przez irańskie siły zaangażowane w konflikt w Syrii po stronie prezydenta Baszara el-Asada.

 

Izrael oficjalnie nie jest stroną obecnego konfliktu w Syrii, ale uznaje za wrogi reżim w Damaszku, a także wspierający go związany z Iranem libański Hezbollah, dozbrajany przez Teheran.

 

Izraelskie władze wielokrotnie ostrzegały, że nie zaakceptują obecności sił irańskich w Syrii i starały się od samego początku przeszkodzić w tworzeniu stałych baz w Syrii przez Iran, libański Hezbollah oraz inne szyickie milicje.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie