Andrzej J. na wolności. "Zastosowano poręczenie majątkowe i dozór policyjny"

Polska
Andrzej J. na wolności. "Zastosowano poręczenie majątkowe i dozór policyjny"
Polsat News

Wobec sześciu z siedmiorga podejrzanych ws. nieprawidłowości w nadzorze KNF nad SKOK Wołomin, w tym b. przewodniczącego KNF Andrzeja J., zastosowano poręczenie majątkowe i dozory policyjne. W nocy z piątku na sobotę siedzibę szczecińskiej prokuratury opuścił były zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak (zgadza się na podawanie nazwiska).

- Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec pięciu podejrzanych osób środków zapobiegawczych - powiedział w piątek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc.

 

- Są to środki o charakterze wolnościowym w postaci zakazu kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczenia majątkowe i dozory policyjne. Natomiast wobec pozostałych dwóch osób decyzja zapadnie w późnych godzinach wieczornych po dokończeniu wszystkich czynności - dodał Lorenc.

 

Te dwie osoby to Wojciech Kwaśniak (były zastępca przewodniczącego KNF) oraz Dorota Ch. (były naczelnik).

 

Andrzej J. opuścił już szczecińską prokuraturę. W nocy z piątku na sobotę z siedziby wyszedł też Kwaśniak. 

 

Były przewodniczący KNF Andrzej J. i podlegli mu urzędnicy usłyszeli zarzuty dot. niedopełnienia obowiązków w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin. Podejrzanym zarzuca się, że od 22 października 2013 r. do 15 września 2014 r. działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody w kwocie ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

 

Urzędnikom grozi do 10 lat więzienia.

 

Siedem osób zatrzymanych

 

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez Andrzeja J. i podległych mu urzędników. W czwartek zatrzymano siedem osób w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków w okresie od 22 października 2013 roku do 15 września 2014 roku.

 

Wśród zatrzymanych byli Andrzej J. (były przewodniczący KNF), Wojciech Kwaśniak (były zastępca przewodniczącego KNF, zgodził się na podawanie nazwiska - red.), Dariusz T. (były dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych UKNF), Zbigniew L. (były zastępca dyrektora), Halina M. (była zastępca dyrektora), Adama O. (były naczelnik) oraz Dorota Ch. (były naczelnik).

 

"Podejrzani nie wywiązali się ze swoich obowiązków, pomimo posiadania wiedzy o tym, że w SKOK w Wołominie powstała sytuacja groźby nie spłacenia zobowiązań wobec klientów oraz pomimo stwierdzenia, iż działalność SKOK w Wołominie wykazywała rażące i uporczywe naruszanie przepisów prawa" - podała Prokuratura Krajowa.

bas/zdr/mta/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie