Gersdorf: adwokaci i sędziowie współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności

Polska
Gersdorf: adwokaci i sędziowie współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności
PAP/Radek Pietruszka

Środowiska sędziowskie i adwokackie współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności - powiedziała w piątek sędzia Małgorzata Gersdorf. Jej zdaniem te działania wymagają od sędziów bardzo dużej odwagi.

Małgorzata Gersdorf otworzyła w piątek konferencję "Sędziowie i adwokaci w służbie Niepodległej. Postawy wobec władzy 1918 - 2018".

 

- Konferencja ta jest ważna dla środowiska sędziowskiego i środowiska adwokackiego. W tzw. normalnych czasach te środowiska nie stykają się ze sobą, bo zawsze jest podejrzenie, że mogą mówić o sprawach, które są na wokandzie. Czas jest ekstraordynaryjny i pięknie się stało, że środowisko sędziowskie i środowisko adwokackie razem ze sobą współdziałają w celu obrony konstytucji i praworządności - zaznaczyła Gesrdorf.

 

"Składam im głęboki ukłon i podziękowanie"

 

Jej zdaniem obrona praworządności i konstytucji wymaga od sędziów "bardzo dużej odwagi". - Nigdy nie spodziewałam się, że sędziowie sądów powszechnych tak wspaniale będą się zachowywać, za co im składam głęboki ukłon i podziękowanie - zaznaczyła.

 

Sędzia Gersdorf podziękowała też adwokatom. - Co my biedni sędziowie byśmy zrobili, jak nas wzywają na postępowania dyscyplinarne bez adwokata. To oni umieją występować w sądzie. Dziękuję im, że są, nie obawiają się i że nas bronią - oświadczyła.

 

Gersdorf dodała też, że "dzięki adwokatom i ich podstawie, SN zawsze opowiadał się za niezależnością i niezawisłością sądownictwa jako podstawą praworządności".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie