W Kanadzie aresztowano wiceprezes zarządu Huawei i zarazem córkę założyciela firmy

Świat
W Kanadzie aresztowano wiceprezes zarządu Huawei i zarazem córkę założyciela firmy
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W Vancouver aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i zarazem dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy; grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu - podał w środę Globe and Mail.

Meng Wanzhou, która jest jednym z wiceprezesów zarządu chińskiej firmy technologicznej i córką założyciela firmy Ren Zhengfei, została aresztowana 1 grudnia, a rozprawa sądowa dotycząca wyznaczenia kaucji została wyznaczona na piątek - powiedział kanadyjski rzecznik Departamentu Sprawiedliwości.

 

Sprzeciw ambasady Chin

 

Ambasada Chin opublikowała na swej stronie internetowej oświadczenie, w którym "zdecydowanie sprzeciwia się i stanowczo protestuje” przeciwko aresztowaniu wiceprezes firmy Huawei Meng Wanzhou i informuje, że będzie "uważnie śledzić rozwój sytuacji".

 

"Będziemy uważnie śledzić rozwój sytuacji i podejmować wszelkie działania, aby stanowczo chronić przysługujące prawa i interesy chińskich obywateli" - podano w oświadczeniu.

 

Ministerstwo sprawiedliwości Kanady potwierdziło datę i miejsce aresztowania Meng i poinformowało, że Stany Zjednoczone wnoszą o jej ekstradycję.

 

Bliższe szczegóły dotyczące aresztowania nie zostały podane, lecz Stany Zjednoczone badają Huawei w sprawie możliwego naruszenia sankcji wobec Iranu.

 

Firma Huawei poinformowała, że ma niewiele informacji na temat zarzutów i "nie wie o żadnych wykroczeniach ze strony pani Meng".

las/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze