Police: znaleziono bombę z czasów II wojny światowej. Trzeba będzie ewakuować 25 tys. mieszkańców

Polska
Police: znaleziono bombę z czasów II wojny światowej. Trzeba będzie ewakuować 25 tys. mieszkańców
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Bombę lotniczą pochodzącą prawdopodobnie z czasów II wojny światowej odkryto przy pracach ziemnych w Policach (Zachodniopomorskie). Służby planują podjąć niewybuch w najbliższą niedzielę. Na czas trwania akcji ewakuować trzeba będzie około 25 tys. mieszkańców.

Na niewybuch natrafiono na ul. Tanowskiej, gdzie prowadzone są prace ziemne. - To prawdopodobnie ważąca 250 kilogramów bomba lotnicza pochodząca z II wojny światowej - powiedział w czwartek burmistrz Polic Władysław Diakun. - Tego typu bomby spadały wtedy na działającą tutaj niemiecką fabrykę benzyny syntetycznej. Widocznie ta spadła w grząski grunt i nie wybuchła - dodał Diakun.

 

Sztab kryzysowy zdecydował, że podjęcie niewybuchu planowane jest na najbliższą niedzielę, 9 grudnia. Według Diakuna, to najbezpieczniejszy termin z uwagi na to, że w niedzielę nie działają zakłady pracy, czy szkoły, żłobki i przedszkola.

 

W sobotę, 8 grudnia, rano rozpocznie się akcja powiadamiania mieszkańców w promieniu 1,5 kilometra od miejsca, w którym leży niewybuch. Informacje przekaże mieszkańcom wojsko i służby miejskie, m.in. przez rozgłaszanie komunikatów i informowanie mieszkańców w ich domach.

 

Władze Polic szacują, że ewakuacja na czas usunięcia bomby obejmie około 25 tys. mieszkańców.

zdr/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze